Dziś są imieniny Lucji Wilhelma a jutro Jana Pawla
Niedziela, 25 Czerwca 2017
piątek, 10 lutego 2017 13:34

Radni z powiatu lipnowskiego zmniejszyli sobie diety!

Napisane przez

W związku z podniesieniem od 1 stycznia br. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 2000 zł brutto radni Rady Powiatu w Lipnie wystąpili do Zarządu Powiatu z wnioskiem o... obniżenie wysokości swoich diet. Podczas ostatniej sesji  przedstawiony został projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad wypłacania oraz wysokości diet radnych Rady Powiatu w Lipnie.

Uchwała, która została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich, 14  obecnych na posiedzeniu, radnych zakłada obniżenie diet w następujący sposób:

    Przewodniczący Rady Powiatu – obniżenie ze 125% do 110% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – obniżenie z 90% do 82,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Radny nieetatowy Członek Zarządu Powiatu – obniżenie ze 110% do 100% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Przewodniczący Komisji stałych Rady Powiatu – obniżenie z 85% do 77,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Wiceprzewodniczący Komisji stałych Rady Powiatu – obniżenie z 75% do 67,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Radny niepełniący funkcji wymienionych powyżej – obniżenie z 64% do 57,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Dieta nie przysługuje staroście i wicestaroście jako członkom Zarządu Powiatu pełniącym te funkcje. Radni otrzymują dietę miesięcznie, płatną za każdy miesiąc z dołu w terminie do ostatniego dnia miesiąca, za który przysługuje dieta, a każda nieusprawiedliwiona nieobecność radnego na sesji lub posiedzeniu komisji skutkuje potrąceniem 25% ustalonej diety.

    - Cieszę się, że radni sami wyszli z inicjatywą obniżenia wysokości swoich diet. Świadczy to o ich rozsądnym podejściu do finansów publicznych. Różnicę w zabezpieczonych w tegorocznym budżecie środkach przeznaczymy na inne potrzebne zadania publiczne - podkreśla starosta Krzysztof Baranowski.

czwartek, 09 lutego 2017 15:19

Kolejna wpadka internetowego recydywisty pod Lipna

Napisane przez

Policjanci z Lipna zatrzymali internetowego oszusta. Za pośrednictwem portali ogłoszeniowych wystawiał on do sprzedaży telefony komórkowe. To nie pierwsze oszustwa 20-latka. W zeszłym roku za podobne przestępstwa usłyszał on kilkadziesiąt zarzutów!

We wtorek policjanci pionu kryminalnego zatrzymali 20-letniego mieszkańca gm. Wielgie, który jest podejrzany o popełnienie oszustw internetowych. Funkcjonariusze z Lipna współpracowali w tej sprawie z policjantami z innych jednostek policji, a od stycznia postępowanie w tej sprawie prowadzili w KPP w Lipnie. Okazało się, że ten sam mężczyzna już wcześniej dopuszczał się podobnych przestępstw. Wystawiał on na sprzedaż, na portalach internetowych telefony komórkowe w atrakcyjnych cenach, jednak po uzyskaniu zapłaty nie przekazywał klientom towaru. Aby zmylić kupujących i śledczych, mężczyzna zmieniał swoje dane osobowe, numery telefonów kontaktowych, adresy poczty elektronicznej, a także numery kont bankowych. Tym razem, zebrany na chwilę obecną materiał dowodowy, pozwolił na przedstawienie mu 4 zarzutów dotyczących oszustwa, ale ustalenia poczynione przez policjantów wskazują, że pokrzywdzonych przez 20-latka może być dużo więcej.
W zeszłym roku, w toku jednego tylko postępowania, mieszkaniec gm. Wielgie usłyszał za taką działalność aż 82 zarzuty.
Prokurator poparł wniosek policjantów o areszt dla zatrzymanego, do którego sąd się przychylił. Najbliższe trzy miesiące, mężczyzna spędzi więc za kratami.
Za oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Musi się też liczyć z obowiązkiem naprawienia szkody.

czwartek, 26 stycznia 2017 14:37

Akcja na jeziorze! Co zrobić, by ferie były bezpieczne?

Napisane przez

Lipnowscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą, aby przed zbliżającymi się feriami przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tym razem uczestnicy spotkania nie tylko wysłuchali pogadanki profilaktycznej, ale także, dzięki lipnowskiemu WOPR, obejrzeli profesjonalny pokaz ratownictwa wodnego w warunkach zimowych.

W przyszłym tygodniu dzieci i młodzież szkolna powiatu lipnowskiego rozpoczną ferie zimowe. Policjanci, jak co roku na spotkaniach z uczniami przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze, w domu i podczas zabaw zimowych. Wczoraj nad skępskim jeziorem odbyło się pierwsze z cyklu spotkań profilaktycznych, którego głównym organizatorem było lipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Na początku spotkania policjantka przypomniała, że przepisy ruchu drogowego obowiązują cały rok, bez względu na ferie czy wakacje. Mówiła o zagrożeniach, jakie na drogę wnosi ze sobą zimowa aura i podkreśliła wagę noszenia elementów odblaskowych. Zwróciła też uwagę na bezpieczeństwo osób niewyjeżdżających na ferie i ostrzegła przed oszustami, którzy mogą chcieć wykorzystać fakt, że w tym czasie dzieci czy młodzież mogą częściej przebywać w domu same.
O zabawach na śniegu i lodzie opowiadali zgromadzonym członkowie grupy interwencyjnej lipnowskiego WOPR. Przedstawili negatywne skutki zabawy na zamarzniętych akwenach i przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego w warunkach zimowych. Pokazali różne sposoby niesienia pomocy osobie, pod którą załamał się lód. Przypomnieli, aby takiej osobie podać jakiś przedmiot, np. sanki, gałąź czy szalik, tak, aby przy udzielaniu pomocy drugiej osobie zadbać także o swoje bezpieczeństwo.

poniedziałek, 16 stycznia 2017 12:13

Lipnowscy policjanci ostrzegają z kościelnej ambony!

Napisane przez

„Wnuczkowi oszuści” znów wzmogli działania. Mimo wielu apeli i akcji profilaktycznych policjantów i instytucji pozapolicyjnych, przestępcom wciąż udaje się naciągać swoje ofiary. Poszkodowani tracą często oszczędności życia, dlatego lipnowscy policjanci wczoraj ostrzegali przed oszustami z ... kościelnej ambony.

Pod koniec minionego roku lipnowscy policjanci spotkali się z duchownymi z parafii Michała Kozala w Lipnie aby porozmawiać o bezpieczeństwie parafian, zwłaszcza osób w podeszłym wieku. Podczas rozmowy z kapelanem lipnowskiej policji ks. Henrykiem Kołodziejczykiem, tamtejszym proboszczem, powstał pomysł zjednoczenia sił w walce z przestępcami, wyłudzającymi pieniądze na terenie Lipna i okolic. Wczoraj, podczas mszy w lipnowskiej parafii pw. Michała Kozala, policjanci ostrzegali przed oszustami z kościelnej ambony. Omówili najczęstsze sposoby i metody działania przestępców. Przytoczyli przykłady takich wyłudzeń i ostrzegli przed jakimkolwiek przekazywaniem pieniędzy bez zweryfikowania uzyskanych - szczególnie telefonicznie - informacji.
Pamiętajmy! Policja nigdy nie prosi o przekazanie komukolwiek pieniędzy! Jeśli padnie taka prośba czy sugestia możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustami!
Przed zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka policjanci zwrócili się z apelem aby przekazywać te informacje bliskim, a także osobom starszym i mieszkającym samotnie, a do prezentu czy kwiatów dołączyć policyjną ulotkę profilaktyczną, którą zostawili przy wejściu do kościoła.
Na koniec policjanci przypomnieli o rosnącej liczbie wypadków z udziałem osób pieszych i zwrócili się z apelem o noszenie odblasków.

czwartek, 12 stycznia 2017 15:21

Mieszkaniec gminy Lipno podejrzany o liczne oszustwa

Napisane przez

Do 8 lat więzienia grozić może mieszkańcowi gminy Lipno, który okazał się sprawcą licznych oszustw.

Do oszustw dochodziło pod koniec grudnia ubiegłego roku. Do Komendy Miejskiej Policji we Włocławku wpłynęły trzy zawiadomienia o tych zdarzeniach. Z ustaleń wynikało, że osoby poszkodowane zamieściły oferty sprzedaży różnych przedmiotów na portalu internetowym. Był to m.in.telewizor, aparat telefoniczny, telefon komórkowy. Scenariusz działania w każdym przypadku był taki sam. Do oferentów zgłaszał się młody mężczyzna i deklarował chęć zakupu sprzętu. Po dogadaniu się ze sprzedającym zabierał sprzęt i zapewniał, że zapłaci przelewem. Oczywiście na zapewnieniach się kończyło...

Kiedy policjanci zostali poinformowani o tych zdarzeniach podjęli działania zmierzające do ustalenia oszusta.Dość szybko udało się go zatrzymać. To 27-letni mieszkaniec gminy Lipno.Policjanci ustalili, że mężczyzna ma na swoim koncie jeszcze dwa podobne zdarzenia. Okazało się, że 27-latek w ten sam sposób wszedł w posiadanie jeszcze jednego telefonu komórkowego. Poza tym w jednym z włocławskich hoteli wprowadził w błąd pracownika, co do możliwości i zamiaru zapłaty za zarezerwowane dwie doby pobytu, wyłudzając w ten sposób usługi hotelowe.

27-latek usłyszał łącznie pięć zarzutów dotyczących oszustw. Grozić mu może za to do 8 lat pozbawienia wolności.Policjanci odzyskali „zdobyte” przez sprawcę mienie.

czwartek, 05 stycznia 2017 13:42

Sport i współpraca powiatu i Skępego. A może jej brak?

Napisane przez

16 grudnia, podczas sesji Rady Powiatu w Lipnie, zostały przedstawione wstępne założenia dla nowej inwestycji, jaką jest budowa dwóch boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół Technicznych w Lipnie. Nie jest to pierwsza taka inwestycja, gdyż w roku 2014 zostały oddane do użytku przebudowane boisko piłkarskie oraz wielofunkcyjne wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą przy Zespole Szkół im. W. Łukasińskiego w Skępem, zaś rok później oddano do użytku pełnowymiarową halę sportową przy Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie. Na oba zadania powiat lipnowski uzyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Oba obiekty cieszą się dużym powodzeniem wśród  mieszkańców.
Boiska w Skępem są pełnowymiarowe, co oznacza, że umożliwiają nie tylko profesjonalną naukę w ramach zajęć szkolnych i treningi, ale także na rozgrywanie spotkań, w tym prowadzenie rozgrywek międzyszkolnych, jak i o wyższej randze. W związku z tym, że ZS dysponuje internatem i stołówką, są tam organizowane obozy sportowe dla grup z terenu, jak i spoza terenu powiatu. Dla dopełnienia istniejącej infrastruktury powiat chce zagospodarować teren nad jeziorem przy ZS o: dwa pomosty z przystosowaniem do cumowania łodzi, zewnętrzną siłownię oraz zakątek rekreacyjno – turystyczny - wiaty, gdzie można posiedzieć, odpocząć z zapleczem w postaci miejsca do grillowania. - Obecnie kompletujemy dokumentację do tego przedsięwzięcia. Mamy już decyzję środowiskową oraz decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, zleciliśmy do wykonania projekt budowlany i operat wodno-prawny- mówi Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski.   - Ta inwestycja świadczy o skierowaniu naszych działań na rozwój bazy turystycznej. Na realizację tego zadania będziemy się starać o dofinansowanie z puli środków unijnych, jakimi dysponuje LGD Region Południe.
Podczas najbliższej sesji Rady Powiatu w Lipnie, zaplanowanej na 10 stycznia, starosta zamierza przedstawić pismo dotyczące współpracy z miastem i gminą Skępe w zakresie wykorzystania boisk wielofunkcyjnych oraz rozwiązania problemu dotyczącego braku możliwości korzystania z gminnej sali sportowej, która została zamknięta decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.  Pismo od burmistrza Skępego, datowane na dzień 27.12.2016r.,  wpłynęło do starostwa 3 stycznia. - Szkoda, że tak długo władze Skępego zwlekały z chęcią nawiązania współpracy z powiatem - mówi starosta Krzysztof Baranowski. - Można było przecież o wiele wcześniej zaradzić temu problemowi, bo nasze obiekty mają służyć mieszkańcom powiatu i zawsze chętnie będziemy współpracować z każdym, kto wyrazi chęć, wolę nawiązania kooperacji. Chodzi tylko o wypracowanie dogodnych warunków. Jeśli Rada wyrazi swą akceptację, do czego będę radnych namawiać, to szybko zorganizujemy spotkanie z władzami Skępego, podczas którego zostaną wynegocjowane odpowiednie warunki korzystania z naszych obiektów sportowych. Oczywiście koszty utrzymania są ważne, ale chcemy do tej kwestii podejść z otwartością, żeby warunki współpracy były dogodne dla wszystkich zainteresowanych.
O problemie braku miejsc do trenowania w gminie Skępe może też świadczyć pismo, które wpłynęło do starosty od Zarządu UKS „SKOMPENSIS” ze Skępego w sprawie wyrażenia zgody na udostępnianie sali sportowej w miejscowym Zespole Szkół na zajęcia sportowe dla dzieci z tego klubu. - Zamierzam pozytywnie ustosunkować się do tej prośby - mówi starosta.  -Dodam, że w naszej sali mogą już ćwiczyć przedszkolaki ze Skępego, wychodzę bowiem z założenia, że nie po to inwestujemy w infrastrukturę sportową, by nikt z niej nie korzystał, żeby świeciła pustkami. Obiekty sportowe mają służyć rozwojowi kultury fizycznej i być skutecznym magnesem dla naszych dzieci odciągającym ich od komputerów czy telefonów komórkowych.

Strona 1 z 38