Dziś są imieniny Franciszka Joanny a jutro Marii Cezarego
Poniedziałek, 21 Sierpnia 2017
poniedziałek, 24 lipca 2017 12:18

W powiecie lipnowskim powstają nowe chodniki

Napisane przez

Zarząd Dróg Powiatowych w Lipnie kontynuuje prace związane z budową nowych chodników na terenie powiatu.
W zaawansowanej fazie jest budowa blisko 180 metrów chodnika w Chrostkowie o szerokości 1,3 m od skrzyżowania w kierunku Wildna do cmentarza. Jest to kontynuacja ubiegłorocznych prac, w trakcie których powstało 200 metrów pieszego traktu.

Dodatkowo prace obejmą utwardzenie zatok postojowych przy cmentarzu. Budowa trwa od początku lipca br., a zakończenie planowane jest w pierwszej połowie sierpnia.

Nie są to jedyne prace wykonywane przy powiatowych drogach. Jednocześnie trwają prace przy budowie chodników w miejscowościach: Wioska, gm. Skępe (w kierunku Chodorążka, ok. 235 m) oraz w gminie Bobrowniki: Polichnowo (220 m) i Stary Bógpomóż (200 m). Łącznie w tym roku powstanie blisko 3500 m chodników przy powiatowych drogach.- Wierzę, że nowe chodniki staną się dogodnymi traktami, które zapewnią bezpieczeństwo pieszym oraz sprawią, że kierowcy będą się sprawniej i spokojniej poruszać po drogach - podkreśla starosta lipnowski Krzysztof Baranowski.

poniedziałek, 24 lipca 2017 12:02

Od dziś objazdy na trasie Lipno-Płock

Napisane przez

Od dziś w związku z pracami budowlanymi zamknięta zostanie część drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z Płockiem! Czekają nas objazdy.
Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową numer 10. Po przebudowie będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem, z wykorzystaniem wspomnianej drogi krajowej nr 10. Jej modernizacja kosztuje 59 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków europejskich, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski.
Do tej pory wykonawca, firma Eurovia prowadził prace związane z wycinką drzew oraz w poboczu drogi. Teraz w ramach kolejnego etapu robót konieczne jest zamknięcie części drogi. Trasa będzie nieprzejezdna na odcinku od Jasienia do Kamienia Kotowego. Pojazdy osobowe będą mogły korzystać od Suradowa z objazdu przez drogę lokalną biegnącą przez Czarne i Wielgie. Następnie należy się kierować droga wojewódzką nr 558 do m. Wylazłowo. Tam ruch kierowany będzie drogą lokalną do Chalina i dalej drogą wojewódzką nr 541 do Kamienia Kotowego. Tranzyt oraz pojazdy ciężarowe od Lipna zostaną skierowane na ciąg tras wojewódzkich nr 558 (przez Wielgie), nr 562( przez Dobrzyń nad Wisłą) i nr 541 (do Kamienia Kotowego). Na dalszym etapie nieprzejezdny będzie odcinek od Jasienia do Suradowa a nastepnie od Suradowa do Lipna. Z zamkniętych odcinków będą mogli korzystać mieszkańcy dojeżdżający do posesji.
W trakcie prac również na przejezdnych odcinkach drogi nr 559 kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami: ograniczeniem prędkości, ruchem wahadłowym oraz pojazdami pracującymi na drodze. Dlatego osoby korzystające z modernizowanej drogi prosimy o zarezerwowanie więcej czasu na podróże - apeluje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Inwestycja kosztuje 58,9 mln zł i będzie objęta 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku. W ramach prac jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Przy drodze powstaną pobocza, zaplanowano też przebudowę zatok autobusowych i budowę nowych, a przejścia dla pieszych zostaną oświetlone. Drogowcy poprawią też geometrię ważniejszych skrzyżowań oraz wyremontują i przebudują 8 przepustów. Na całej trasie pojawi się nowe oznakowanie pionowe i poziome. Projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych np. poprzez montaż ryflowanych elementów nawierzchni chodników, z wypustkami lub wgłębieniami.
W Kamieniu Kotowym skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą-Sierpc) zostanie przebudowane na 4-wlotowe rondo. Przewidziano też modernizację 200-metrowego fragmentu drogi nr 541, przy którym powstanie miejsce do ważenia pojazdów. Ze względu na to, że drogę przekraczają między innymi łosie, przewidziano niestandardowe, łagodne profilowanie skarp na odcinku leśnym. Pod drogą znajdzie się też 25 przepustów dla niewielkich zwierząt. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Miasto Lipno oraz gminy Lipno i Tłuchowo wsparły modernizację drogi łącznie kwotą ponad 2,1mln złotych.
Przypomnijmy: Samorząd województwa uruchomił w tym roku pięć dużych inwestycji na drogach wojewódzkich:
- ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
- ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548),
- z Brześcia do Kowala (nr 265),
- z Tucholi do Świecia (nr 240, dwa odcinki),
- z Lipna do granicy województwa (nr 559)

Wartość tych zadań to 325 mln zł. Łączna długość modernizowanych odcinków to 100 km.
źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

poniedziałek, 10 lipca 2017 14:32

Autobus uderzył w tira. Dzieciom nic się nie stało!

Napisane przez

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dziś w Borku, gdzie kierowca autobusu wiozącego dzieci na wycieczkę nie zachował odpowiedniego odstępu i nie zdążył wyhamować pojazdu uderzając w tira. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał.
Do zdarzenia doszło dziś w miejscowości Borek na trasie krajowej 67. Auto osobowe wykonywało manewr skrętu w lewo, w związku z czym, jadący za nim ciągnik samochodowy z przyczepą musiał hamować. Za tirem jechał autokar wiozący 39 dzieci na wycieczkę. Jak ustalili funkcjonariusze 50-latek kierujący autobusem nie zachował należytego odstępu od poprzedzającego go pojazdu ciężarowego i nie zdążywszy wyhamować uderzył w jego tył. Na szczęście skończyło się na strachu i żadne z dzieci poważnie nie ucierpiało. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Autokar nie nadawał się jednak do dalszej jazdy.

Policjanci za spowodowanie zagrożenia zabrali kierującemu autobusem mieszkańcowi powiatu brzeskiego prawo jazdy, oraz dowód rejestracyjny autokaru. Skierują tez wniosek do sądu Rejonowego w Lipnie o ukaranie mężczyzny.

Po podstawieniu nowego pojazdu policjanci sprawdzili jego stan techniczny i z nowym kierowcą dzieci kontynuowały wyjazd - informuje oficer prasowy KPP w Lipnie sierż. szt. Małgorzata Małkińska.

czwartek, 06 lipca 2017 13:38

Bobrowniki, czyli od rycerzy po smalec sołtysa. Film!

Napisane przez

Świetna zabawa u stóp krzyżackiego zamku czekała każdego, kto podczas minionego tygodnia odwiedził gminę Bobrowniki. Gospodynie prześcigały się w pomysłach, mających zaskoczyć miłośników tradycyjnych kujawskich przysmaków. Była więc grochówka, gotowana z... sercem oraz smalec sołtysa Rachcina, były słodkie smakołyki, pajdy chleba i słone ogórki. Na scenie brylowały dzieci, młodzież oraz gwiazdy. Zresztą... zobaczcie sami...

poniedziałek, 26 czerwca 2017 17:11

Kolejna edycja festiwalu ranczerskiego w Kikole! Zobacz video

Napisane przez

Po raz 7. w Kikole został zorganizowany festiwal kultury ranczerskiej, dawniej znany jako "Wilkowyjce". Impreza ma na celu głównie wypromowanie gminy i urozmaicenie wizerunku regionu.

Wójt sceptycznie podchodzi do oceny nastroju mieszkańców, mówiąc o pewnych głosach krytki dotyczącej wydawania pieniędzy na takie przedsięwzięcia.

Organizatorem wraz z wójtem Kikoła jest starosta lipnowski, zaś pomysłodawcą, jeden z aktorów występujących w "Ranczu".

Gwiazdą wieczoru był zespoł Pectus, który przywiózł ze sobą widoczną poprawę aury deszczowego dnia.

piątek, 10 lutego 2017 13:34

Radni z powiatu lipnowskiego zmniejszyli sobie diety!

Napisane przez

W związku z podniesieniem od 1 stycznia br. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 2000 zł brutto radni Rady Powiatu w Lipnie wystąpili do Zarządu Powiatu z wnioskiem o... obniżenie wysokości swoich diet. Podczas ostatniej sesji  przedstawiony został projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad wypłacania oraz wysokości diet radnych Rady Powiatu w Lipnie.

Uchwała, która została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich, 14  obecnych na posiedzeniu, radnych zakłada obniżenie diet w następujący sposób:

    Przewodniczący Rady Powiatu – obniżenie ze 125% do 110% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – obniżenie z 90% do 82,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Radny nieetatowy Członek Zarządu Powiatu – obniżenie ze 110% do 100% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Przewodniczący Komisji stałych Rady Powiatu – obniżenie z 85% do 77,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Wiceprzewodniczący Komisji stałych Rady Powiatu – obniżenie z 75% do 67,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    Radny niepełniący funkcji wymienionych powyżej – obniżenie z 64% do 57,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Dieta nie przysługuje staroście i wicestaroście jako członkom Zarządu Powiatu pełniącym te funkcje. Radni otrzymują dietę miesięcznie, płatną za każdy miesiąc z dołu w terminie do ostatniego dnia miesiąca, za który przysługuje dieta, a każda nieusprawiedliwiona nieobecność radnego na sesji lub posiedzeniu komisji skutkuje potrąceniem 25% ustalonej diety.

    - Cieszę się, że radni sami wyszli z inicjatywą obniżenia wysokości swoich diet. Świadczy to o ich rozsądnym podejściu do finansów publicznych. Różnicę w zabezpieczonych w tegorocznym budżecie środkach przeznaczymy na inne potrzebne zadania publiczne - podkreśla starosta Krzysztof Baranowski.

Strona 1 z 39