Dziś są imieniny Franciszka Joanny a jutro Marii Cezarego
Poniedziałek, 21 Sierpnia 2017
piątek, 11 sierpnia 2017 13:16

Uzyskiwanie odszkodowania: polubownie czy w sądzie? Sprawdź, jak skutecznie uzyskać wysoką rekompensatę po wypadku

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Marzeniem poszkodowanych jest uzyskanie godnego zadośćuczynienia i odszkodowania, które umożliwi szybki powrót do życia sprzed wypadku. Jak pokazuje praktyka uzyskiwanie świadczeń odszkodowawczych nie jest zadaniem łatwym. Poszkodowani swoich roszczeń mogą dochodzić zarówno polubownie, jak i oddać sprawę w ręce sądu. W poniższym artykule przybliżymy etap polubownego i sądowego uzyskiwania odszkodowania i zadośćuczynienia.

Etap polubowny to sztuka umiejętnego negocjowania z ubezpieczycielem

Dochodzenie świadczeń odszkodowawczych zawsze rozpoczyna złożenie przez poszkodowanego wniosku do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W dokumencie tym należy w sposób rzetelny opisać przebieg zdarzenia i późniejszego leczenia, a także wpływ wypadku na zdrowie i przyszłość poszkodowanego. We wniosku należy dokładnie określić, jakich roszczeń dochodzimy ze wskazaniem konkretnych kwot. Do dokumentu poszkodowany powinien dołączyć rzetelnie zgromadzoną dokumentację, które będzie stanowić dowód. Ubezpieczyciel po zgłoszeniu ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji w której przychyli się do wnioskowanych kwot lub pomniejszy świadczenia. Należy zaznaczyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma też prawo całkowicie odmówić wypłaty roszczeń. Od rzetelności wniosku i przygotowanej dokumentacji, a także późniejszych negocjacji z ubezpieczycielem zależeć będzie, czy otrzymamy odszkodowanie we wnioskowanej kwocie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej np. Kompensja. Negocjacje prowadzone przez specjalistów pozwalają na pomyślne rozstrzygnięcie sprawy na etapie polubownym. Nie warto odbierać sobie szansy na uzyskanie wysokiego odszkodowania w zaledwie 30 dni. Poważne podejście do etapu polubownego to klucz do szybkiego rozwiązania szkody na korzyść poszkodowanego.

Postępowanie sądowe – samodzielne działanie czy profesjonalna reprezentacja?

Poszkodowani decydują się na postępowanie sądowe zazwyczaj, gdy otrzymują odszkodowania i zadośćuczynienia w rażąco niskich kwotach. Bodźcem do oddania sprawy w ręce sądu jest też otrzymanie całkowitej odmowy wypłaty roszczeń odszkodowawczych. Skierowanie sprawy do sądu wiąże się z koniecznością złożenia pozwu w sądzie właściwym ze względu na miejsce siedziby ubezpieczyciela lub miejsce siedziby oddziału od którego otrzymaliśmy odpowiedź. W pozwie poszkodowany jest zobowiązany do sprecyzowania dochodzonych roszczeń i wyjaśnienia, dlaczego dana kwota rekompensuje powstałą szkodę. Bardzo istotne jest też rzetelne zgromadzenie dokumentacji, która będzie stanowić dowód w sprawie. Dla poszkodowanych niezwykle problematyczna jest reprezentacja swoich interesów podczas rozpraw. Pamiętajmy, że po stronie ubezpieczyciela zawsze stoi sztab doświadczonych prawników. Nieumiejętne prowadzenie sprawy przez poszkodowanego może zakończyć się jej przegraniem. Wyrok korzystny dla ubezpieczyciela skutkować będzie koniecznością pokrycia kosztów prowadzenia postępowania sądowego przez niego. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy prawnej, a także rozbudowanych umiejętności negocjacyjnych należy bezwzględnie powierzyć sprawę doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. Fachowa reprezentacja w sądzie pozwoli poszkodowanemu zaoszczędzić stresu, ale też uniknąć błędów, które mogą skutkować przegraniem sprawy. Profesjonaliści zawsze gwarantują wysoką jakość świadczonych usług, a to skutkuje uzyskaniem godnej rekompensaty w sądzie.

 

Dodaj komentarz

Informujemy, że nasza redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dane dotyczące IP mogą być udostępniane prokuraturze, sądowi lub organom ścigania na ich wniosek.

Kod antyspamowy
Odśwież