Ułatwienia dostępu

Zgaga w nocy: przyczyny i sposoby łagodzenia objawów

Refluks w nocy to problem, który dotyczy więcej ludzi, niż możesz sobie pomyśleć, stając się poważną przeszkodą ku spokojnemu snu. Pieczenie w przełyku, kwaśny posmak, czkawka, a także nieprzyjemny zapach to typowe symptomy, które mogą znacząco obniżyć komfort snu. Jakie są przyczyny zgagi w nocy i jak pozbyć się refluksu? O tym opowiadamy w dzisiejszym artykule.

Od czego jest zgaga?

Co powoduje zgagę? Zgaga jest wynikiem cofania się kwasów żołądkowych do przełyku, co nazywa się refluksem żołądkowo-przełykowym. Kiedy dolny zwieracz przełyku nie działa prawidłowo, treści pokarmowe zmieszane z kwasem solnym wracają w górę układu pokarmowego, co wywołuje nieprzyjemne pieczenie.

Refluks nocny może być spowodowany osłabieniem mięśni przełyku, ale także czynnikami zewnętrznymi, takimi jak spożywanie tłustych, pikantnych potraw, nadmiar kawy, alkoholu, czy palenie papierosów. Objawy mogą nasilić również napoje gazowane, owoce cytrusowe, a nawet… czekolada. Cofanie się treści pokarmowych ułatwia także brak odpowiedniego podparcia głowy. Wszystko to wpływa na większy dyskomfort i uniemożliwia spokojny odpoczynek.

Najbardziej typowym objawem nocnej zgagi jest uczucie palenia w okolicach mostka, które może promieniować do krtani i jamy ustnej. Wiele osób doświadcza tego kilka godzin po posiłku, szczególnie podczas leżenia lub podnoszenia czegoś ciężkiego. Wśród innych objawów znajdują się:

  • ból w nadbrzuszu,
  • czkawka, odbijanie,
  • trudności w przełykaniu,
  • kwaśny posmak w ustach,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Nocna zgaga może powodować także kaszel refluksowy, a w dłuższym czasie nawet uszkodzenie szkliwa zębów. Trwałe pieczenie w nocy prowadzi do bezsenności i porannego zmęczenia. Otóż zgaga w nocy co robić?

Na którym boku spać przy refluksie?

Zastanawiasz się jak spać przy refluksie? Eksperci zachęcają do spania z wezgłowiem, uniesionym na około 20 cm. Zrealizować ten wymóg pomaga bez dyskomfortu i pogorszenia jakości snu klin refluksowy. A na którym boku spać przy zgadze? Żeby obniżyć ciśnienie na dolny zwieracz przełyku, warto postarać się większą część nocy spać na lewym boku.

Oprócz leków, w łagodzeniu objawów zgagi pomóc mogą także zgaga w nocy domowe sposoby.

Oto kilka sprawdzonych sposobów, jeśli boisz się, że oczekuje na ciebie atak refluksu w nocy:

  • Unikaj jedzenia obszernych posiłków późnym popołudniem i wieczorem.
  • Ogranicz spożycie tłustych, pikantnych potraw, kawy, alkoholu i papierosów.
  • Obserwuj, które produkty wywołują u Ciebie zgagę i staraj się ich unikać.
  • Śpij z uniesioną głową, korzystając z wyższej poduszki.
  • Unikaj ciasnych ubrań, które mogą uciskać brzuch.

Mimo powszechnie panującej opinii, picie mleka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Mleko może stymulować produkcję kwasu żołądkowego, a to tylko wzmacnia objawy.

Która poduszka na refluks jest najlepsza do spania?

Jak pozbyć się refluksu? Jeśli odczuwać ból żołądka w nocy który wybudza ze snu, zdecydowanie jest ci potrzebna dobrej jakości poduszka antyrefluksowa dla dorosłych. Odpowiedni model w przystępnej cenie znajdziesz w ofercie marki Ortek, która systematycznie poszerza swoją ofertę, oferując innowacyjne poduszki z nowoczesnych materiałów, które pomagają nie tylko pozbyć się zgagi, ale i komfortowo spać przez całą noc.

Na podstawie materiałów: https://www.ortek.pl/

– Artykuł sponsorowany