Ułatwienia dostępu

Wisła posprzątana, ale plastikowe śmieci nadal są problemem

Druga edycja Akcji Czysta Wisła – największej inicjatywy sprzątania rzek w Polsce – zgromadziła 22 tysiące uczestników. Podjęto ponad 300 akcji na 14 rzekach, a wolontariusze zebrali aż 480 ton śmieci. Organizatorem akcji są ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL. Działania te stanowią część kampanii ekologicznej #mniejplastiku, która od 2020 roku uświadamia społeczeństwo o konieczności ograniczenia plastikowych odpadów.

Rekordowa Frekwencja i Działania Wolontariuszy

W tegorocznej akcji wzięła udział rekordowa liczba 22 460 wolontariuszy z 142 miejscowości. Ich działania koncentrowały się głównie na brzegach rzek, lecz wiele grup sprzątało także z wody, korzystając z kajaków i łodzi. Dzięki zaangażowaniu płetwonurków, posprzątano również dno Wisły. Wśród odpadów dominowały plastikowe opakowania, styropian, kanistry oraz meble i zużyty sprzęt AGD. Wolontariusze wyłowili także 1340 opon i części samochodowych.

Wysprzątane Kilometry i Zasięg Akcji

Łącznie wolontariusze wysprzątali 1047 km brzegów Wisły – od źródeł na Baraniej Górze aż po ujście w Gdańsku. Sprzątanie objęło również dopływy Wisły, takie jak Brda, Radomka, San, Soła i Wieprz, oraz wybrane plaże Bałtyku. W geście solidarności mieszkańcy Wrocławia przyłączyli się do sprzątania Odry.

Edukacja Ekologiczna i Wsparcie Medialne

Organizatorzy postawili na edukację. – “Każda akcja była okazją do rozmów o negatywnym wpływie plastiku na środowisko,” – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole. Promowano system kaucyjny oraz recykling, wspierany przez media, które pomogły dotrzeć do 5 mln Polaków.

Zasady Odpowiedzialnej Konsumpcji

Według danych, jedynie 30% plastikowych odpadów w Polsce trafia do recyklingu. Organizatorzy apelują o zmianę, podkreślając potrzebę systemu kaucyjnego, rozszerzonej odpowiedzialności producentów i odpowiedzialnych konsumentów.

Patronaty Honorowe

Akcja Czysta Wisła, będąca częścią kampanii #mniejplastiku, odbywała się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.