Dzisiejszy świat jest pełen wyzwań, zwłaszcza dla nastolatków i młodych dorosłych. Dorastanie, zmiany hormonalne, brak akceptacji siebie czy niepewność co do przyszłości mogą prowadzić do zagubienia, które bywa trudne do udźwignięcia. Często jedynym rozwiązaniem jest pomoc psychologa. Niestety, we Włocławku przeważa płatna pomoc psychologiczna, a terminy na NFZ są bardzo odległe. Wiele młodych osób w kryzysie może nie doczekać wizyty, a brak wsparcia prowadzi niekiedy do tragicznych decyzji, jak samobójstwo. Sprawdziliśmy, jak długo trzeba czekać na konsultację psychologa i psychologa dziecięcego w naszym mieście. Jak wygląda sytuacja na ul. Piekarskiej? Jeśli nastolatek pilnie szuka pomocy, rodzic zostaje z jedyną opcją – zadzwonić po karetkę.
Pozytywnie zaskoczyła poradnia na ul. Kaliskiej. Choć pierwszy wolny termin dla osoby dorosłej jest dopiero na maj, rejestratorka medyczna wykazała się ogromnym profesjonalizmem, podając numery do różnych psychologów i oferując wsparcie osobie w kryzysie psychicznym.
Jak to wygląda w poradni na Szpitalnej? Terminy są odległe, a dostępność psychologów mocno ograniczona.
Poczucie niezrozumienia, emocje, które są zbyt ciężkie do udźwignięcia, bardzo mała pewność siebie – tak wygląda rzeczywistość wielu nastolatków w kryzysie. Często jedyną opcją, by uzyskać pomoc, jest wydanie niemałych pieniędzy na specjalistę, których młodzi ludzie nie mają skąd wziąć. I co wtedy? Czekać na termin do psychologa na NFZ, który przyjdzie dopiero wtedy, gdy na pomoc będzie już być może za późno?