Ułatwienia dostępu

Czy musisz złożyć PIT-37? Sprawdź, czy dotyczy cię ten formularz

PIT-37 to jedno z najczęściej składanych rocznych zeznań podatkowych w Polsce. Dotyczy bowiem wielu osób, które uzyskują dochody w Polsce, choć nie każdemu podatnikowi przysługuje prawo do wypełnienia tego formularza.

Druk PIT-37 dla kogo?

Formularz PIT-37 jest przeznaczony dla osób, które uzyskują dochody wyłącznie za pośrednictwem płatnika. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło, które otrzymują wynagrodzenie netto (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), mają obowiązek złożenia pit 37. Co to jest? Miejsce, w którym uwzględniamy dochody osiągnięte w poprzednim roku podatkowym.

PIT-37 to deklaracja, która służy do rozliczenia rocznych przychodów ewidencjonowanych opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 12% i 32%. Formularz ten dotyczy również osób otrzymujących świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w tym emerytury, renty oraz inne zasiłki. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy musisz złożyć PIT-37, sprawdź, czy twoje dochody są rozliczane przez płatnika (np. pracodawcę lub organ rentowy) i czy dotyczą one dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.

Co to jest PIT-37? Czym jest formularz PIT i do czego służy?

PIT-37 to formularz, który wypełniasz, aby rozliczyć swoje dochody roczne, które uzyskałeś za pośrednictwem płatnika. Płatnik, czyli np. pracodawca, pobiera zaliczki na podatek dochodowy od twojego wynagrodzenia i przekazuje je do urzędów skarbowych. Jednak po zakończeniu roku podatkowego musisz uregulować swoje zobowiązania podatkowe, składając odpowiednią deklarację PIT-37.

Formularz ten pozwala na ostateczne rozliczenie się z fiskusem. Wykazuje się w nim zarówno uzyskane przychody, jak i zapłacone zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę uwzględnia się kwoty, które zostały pobrane przez pracodawcę i przekazane do urzędów skarbowych w postaci zaliczek na podatek dochodowy.

Kiedy nie musisz składać deklaracji PIT-37?

Formularz PIT-37 nie dotyczy osób, które uzyskują dochody zarówno z pracy na etacie, także spółdzielczego stosunku pracy, jak i świadczeń z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Jeśli prowadzisz firmę, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych, powinieneś rozliczyć się za pomocą formularza PIT-36. Dotyczy to również osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub będący wspólnikami w spółkach, które nie są opodatkowane na zasadach ogólnych, również nie składają PIT-37. Dodatkowo, osoby, które osiągają dochody z zagranicy, powinny składać PIT-36 i – w razie potrzeby – załącznik PIT/ZG, a nie PIT-37.

Formularz PIT-37 – jak wypełnić?

Aby wypełnić PIT-37, należy posiadać odpowiednie dokumenty, które zawierają szczegóły dotyczące uzyskanych dochodów. Podstawowym dokumentem jest PIT-11, który pracodawca dostarcza do końca lutego roku następnego po roku podatkowym. Dokument ten zawiera informacje o wynagrodzeniu, składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, oraz wysokości pobranych zaliczek na podatek dochodowy.

Rozliczenie deklaracji PIT-37 składa się z kilku części, które należy odpowiednio wypełnić. W części A określasz urząd skarbowy, do którego składasz zeznanie, oraz cel złożenia deklaracji. Część B dotyczy formy rozliczenia, czyli czy będzie to rozliczenie indywidualne, wspólne z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Część C zawiera dane osobowe podatnika i małżonka, jeśli dotyczy.

W kolejnych częściach formularza podajesz szczegóły dotyczące uzyskanych przychodów, kosztów uzyskania przychodów, pobranych zaliczek na podatek dochodowy, oraz ewentualnych odliczeń, takich jak składki na ubezpieczenie społeczne czy ulgi podatkowe. W tym wypadku też możliwe jest wspólne rozliczenie z małżonkiem. Warto wykorzystać PIT-37 program online przy wypełnianiu deklaracji, ponieważ minimalizuje to ryzyko błędów, przyspiesza proces i umożliwia szybszy zwrot podatku.

PIT-37 – obowiązki płatnika

Płatnik, czyli twój pracodawca, organ rentowy lub inna instytucja, ma obowiązek dostarczenia dokumentu PIT-11 do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. To na podstawie tego dokumentu wypełnisz swój PIT-37, uwzględniając przychody, które uzyskałeś w danym roku oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Jeśli nie otrzymasz PIT-11 na czas, masz prawo zwrócić się do płatnika z prośbą o jego wydanie. W przypadku dalszych trudności możesz skontaktować się z urzędem skarbowym.

PIT-37 dla osób samotnie wychowujących dzieci

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą składać PIT-37, pod warunkiem że osiągnęły dochody, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Takie osoby mogą skorzystać z dodatkowych ulg, które pozwalają obniżyć należny podatek. Jeśli dziecko uzyskiwało dochody, konieczne będzie złożenie PIT-36 i załącznika PIT/M, a nie PIT-37.

PIT-37 a działalność gospodarcza

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, której dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych, nie możesz składać PIT-37. W takim przypadku powinieneś rozliczyć się przy pomocy formularza PIT-36. Działalność gospodarcza, która jest objęta PIT-36, może obejmować zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wspólników spółek osobowych.

PIT-37 jest deklaracją, która dotyczy osób uzyskujących dochody wyłącznie za pośrednictwem płatnika, takich jak pracownicy czy osoby otrzymujące świadczenia z ZUS. Formularz PIT-37 służy do ostatecznego rozliczenia dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów, zaliczek na podatek dochodowy oraz ulg podatkowych. Formularz należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a rozliczenie można przeprowadzić zarówno papierowo, jak i elektronicznie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy musisz złożyć PIT-37, sprawdź, czy twoje dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych i rozliczane przez płatnika.

– Artykuł sponsorowany