Kaszel to odruch obronny organizmu, którego rolą jest oczyszczenie dróg oddechowych. Najczęściej jest wywołany infekcją górnych dróg oddechowych, ale pojawia się także w wyniku alergii i zanieczyszczenia powietrza. Jak odróżnić kaszel suchy i mokry? Jakie syropy na kaszel stosować?
Kaszel to powszechny objaw infekcji dróg oddechowych. Towarzyszy mu wtedy gorączka lub stan podgorączkowy, katar, ból głowy czy gardła. W przypadku dzieci kaszel może być też reakcją na zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy lub symptomem alergii. Także całkowicie zdrowe dziecko może kaszleć, np. przez zbyt suche powietrze lub w wyniku stresu. Najczęściej wybieranym przez rodziców środkiem zwalczającym tę dolegliwość są syropy na kaszel. Jak wybrać właściwy preparat i jak go stosować?
Kaszel suchy i mokry – czym się różnią?
Aby wdrożyć optymalne leczenie w przypadku kaszlu, trzeba dokonać rozróżnienia na kaszel suchy i mokry.
Kaszel suchy u dziecka
Kaszel suchy to kaszel nieproduktywny, podczas którego nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, czyli flegmy. Towarzyszącym mu objawem jest uczucie drapania w gardle, a w wyniku kaszlu dochodzi do podrażnienia śluzówki. Najpowszechniejsze przyczyny kaszlu suchego u dziecka to:
- początkowa faza infekcji wirusowej dróg oddechowych;
- astma;
- alergia (np. na roztocza kurzu lub pyłki traw);
- stres;
- przebyta infekcja;
- refluks;
- zakrztuszenie ciałem obcym.
Kaszel mokry u dziecka
Kaszel mokry to kaszel produktywny podczas którego dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Brzmi nieco inaczej niż kaszel suchy – charakterystyczny jest dźwięk odkrztuszana czy odrywania się wydzieliny. Niekiedy odruch wykrztuśny jest tak silny, że u małych dzieci może wywołać wymioty, a połykanie odkrztuszanej wydzieliny – ból brzucha i mdłości.
Przyczyny kaszlu mokrego u dziecka to:
- druga faza infekcji wirusowej dróg oddechowych;
- zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli;
- zapalenie zatok.
Syropy na kaszel suchy i mokry
W apteka Super-Pharm można znaleźć szeroki wybór leków na kaszel:
- tabletek do połykania (np. z kodeiną w składzie);
- pastylek do ssania;
- kropli doustnych;
- syropów.
Preparatem najbezpieczniejszym i najpowszechniej stosowanym w przypadku dzieci są syropy na kaszel. Ze względu na właściwości można wyróżnić trzy rodzaje syropów:
- na kaszel suchy;
- na kaszel mokry;
- na kaszel suchy i mokry.
Syropy na kaszel suchy hamują odruch kaszlu, natomiast syropy na kaszel mokry rozrzedzają wydzielinę, przez co ułatwiają jej odkrztuszanie.
Syropy na kaszel suchy i mokry przede wszystkim mają nawilżać śluzówkę i łagodzić podrażnienia spowodowane odkrztuszaniem. W ich skład wchodzą naturalne substancje, takie jak wyciąg z korzenia prawoślazu, porost islandzki, babka lancetowata.
O czym pamiętać, dając dzieciom syrop na kaszel?
Stosując syrop na kaszel u dzieci należy pamiętać o trzech zasadach:
- Dawaj syrop dopasowany do potrzeb dziecka – do kaszlu suchego lub mokrego;
- Nigdy nie dawaj jednocześnie syropów wykrztuśnych i hamujących kaszel – ponieważ mają wykluczające działanie, ich stosowanie jedynie wydłuży czas choroby.
- Syropów na kaszel mokry nie stosuj wieczorem ani na noc.
– Artykuł sponsorowany