Ułatwienia dostępu

Kruszwica – miejsce, w którym historia przeplata się z legendą

Kruszwica to jedno z najstarszych miast w Polsce i zarazem jedno z najciekawszych miejsc na mapie Kujaw. Położona nad malowniczym jeziorem Gopło, w powiecie inowrocławskim, zachwyca swoją długą, niezwykle barwną historią, zabytkową architekturą oraz pięknem otoczeniem kujawskiej przyrody. Miasto idealnie nadaje się na weekendową wycieczkę – zarówno dla mieszkańców Kujaw, którzy chcieliby na nowo odkryć urok swojego regionu, jak i dla turystów, którzy pragną poczuć ducha dawnych czasów, wciąż obecnego w Kruszwicy. Miasto z powodzeniem łączy w sobie walory historyczne z atrakcyjnym pod względem przyrodniczym położeniem, pozostając przy tym miejscem spokojnym i kameralnym, wprost stworzonym do odpoczynku.

Kruszwica – miasto z długą i niezwykle ciekawą historią

Kruszwica jest jednym z najstarszych ośrodków osadniczych w Polsce – według archeologów i historyków, jej początki sięgają już VIII w. To właśnie tutaj, według legend, miało mieścić się centrum pierwszego słowiańskiego państwa stworzonego na polskich ziemiach. Gród w Kruszwicy zyskał na znaczeniu w okresie wczesnośredniowiecznym, kiedy to był jednym z ważniejszych ośrodków miejskich podlegających pierwszym władcom z dynastii Piastów.

Najbardziej znana opowieść związana z Kruszwicą dotyczy losów legendarnego księcia Popiela. Według zapisków znajdujących się w kronice Galla Anonima, Popiel był okrutnym, chciwym i niesprawiedliwym władcą, który zginął tragicznie po tym, jak zlekceważył święte prawa gościnności i otruł swoich krewnych, chcąc w ten sposób zagwarantować sobie pełnię władzy. W odpowiedzi na jego zbrodnię, siły wyższe zesłały na niego plagę myszy, które pożarły Popiela żywcem w Mysiej Wieży nad Gopłem.

Ta dramatyczna opowieść, która choć wszystko wskazuje na to, że jest wyłącznie legendarna, od wieków niezmiennie fascynuje nie tylko historyków badających początki państwa polskiego, ale także przyciąga do Kruszwicy licznych turystów, którzy pragną na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym według legendy miała dokonać się boska sprawiedliwość.

Co Kruszwica oferuje swoim gościom?

Mimo tego, że Kruszwica nie jest dużym miastem, obfituje w różnorodne formy zakwaterowania, które zadowolą zarówno turystów preferujących kameralny wypoczynek, jak i tych poszukujących nieco większego komfortu. Ze wszystkimi dostępnymi na terenie miasta i regionu ofertami noclegowymi można zapoznać się na stronie www.nocowanie.pl. Jest to największy polski portal turystyczny, za pośrednictwem którego można w prosty i szybki sposób wyszukać oraz zarezerwować noclegi w Polsce i za granicą.

Szczególną popularnością wśród turystów odwiedzających Kruszwicę cieszą się domki letniskowe zlokalizowane w pobliżu jeziora, w których goście znajdą nie tylko ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z przyrodą, ale także dostęp do szeregu nowoczesnych udogodnień, w tym m. in. wifi, kuchnię, tv, ogródek, miejsce na grilla i wiele innych. Kruszwica stanowi także doskonałą bazę wypadową do odkrywania innych części Kujaw. Można się stąd wybrać na wycieczkę m. in. do pobliskiego Inowrocławia, Gniezna i Włocławka.

Zabytki i miejsca w Kruszwicy, które warto poznać bliżej

Kruszwica to miejsce, które nie tylko kultywuje pamięć o początkach Polski, lecz także pozwala zobaczyć Kujawy z zupełnie nowej perspektywy – pełnej spokoju, refleksji i autentyczności. Wizyta w tym miejscu to dla mieszkańców regionu idealna okazja ku temu, aby poznać własne korzenie i na nowo odkryć, jak wiele wyjątkowych miejsc skrywa ich mała ojczyzna. To również interesujący kierunek dla turystów z innych części kraju, którzy szukają mniej oczywistych, ale równie fascynujących miejsc na mapie Polski.

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem i zarazem symbolem Kruszwicy jest Mysia Wieża. Stanowi ona pozostałość po pochodzącym z XIII w. zamku, który według opowieści miał zostać wzniesiony w miejscu legendarnego grodu księcia Popiela. Z wieży rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na położone poniżej jezioro Gopło oraz jego malownicze okolice. Wchodząc na sam szczyt, można nie tylko podziwiać przepiękne kujawskie krajobrazy, ale także poczuć ducha dawnych czasów.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem na terenie miasta jest kolegiata pw. śś. Piotra i Pawła – romańska świątynia z XII w., jedna z najstarszych budowli tego typu w Polsce. Jej masywne mury, romańskie portale oraz surowe, chłodne nawet w najbardziej upalne dni wnętrza zrobią ogromne wrażenie zwłaszcza na miłośnikach historii i architektury.

Podczas pobytu w Kruszwicy, warto wybrać się także na spacer wokół jeziora Gopło. Jezioro i jego okolice stanowią częś

Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia – rezerwatu przyrody chroniącego wiele cennych gatunków ptactwa wodnego i błotnego. W sezonie letnim po jeziorze można pływać kajakiem, wypożyczyć rower wodny lub po prostu odpoczywać na jego brzegu, wsłuchując się w szum trzcin i śpiew ptaków. Dla osób zainteresowanych poznaniem bliżej lokalnej kultury Kruszwicy, interesującą propozycją na spędzenie letniego popołudnia będzie udział w lokalnych wydarzeniach i jarmarkach, które regularnie odbywają się na terenie miasta.