Ułatwienia dostępu

Nakarm siatkówkę, zadbaj o wzrok

Jedną z najgroźniejszych chorób oczu związanych ze starzeniem się organizmu jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Plamka żółta to część siatkówki oka, odpowiada za 90 proc. widzenia. Jest niewielka, ale stanowi największe skupisko fotoreceptorów – komórek światłoczułych. Odpowiada za centralne widzenie, ostrość obrazu, dostrzeganie szczegółów i barw. Zapewnia ostre i wyraźne postrzeganie obiektów znajdujących się w centrum pola widzenia, np. liter w tekście, twarzy czy znaków drogowych.
– Do zwyrodnienia plamki żółtej dochodzi w związku ze starzeniem się siatkówki, która z wiekiem jest coraz słabiej odżywiana – mówi lek. Marta Lagner, specjalista chorób oczu, gość Programu Homo sapiens, Rozmowy o zdrowiu. – Prowadzi to do degeneracji siatkówki, a tym samym do zmian w plamce żółtej.
Kiedy plamka przestaje prawidłowo funkcjonować coraz trudniej czytać, pisać, prowadzić samochód. W zaawansowanym stadium dochodzi do funkcjonalnej ślepoty. Dotknięte nią osoby nie są niewidome, bo zachowują obwodowe widzenie, ale centrum pola widzenia jest ciemną plamą. Dlatego ważna jest wczesna diagnostyka, wdrożenie właściwego leczenia i zadbanie o odżywienie siatkówki. Szerzej na ten temat w dzisiejszym programie Homo sapiens Rozmowy o zdrowiu.
Zapraszam. Anna Majchrowicz