Ułatwienia dostępu

Wystawa o Błogosławionym Ks. Jerzym Popiełuszce: Życie, Męczeństwo i Dziedzictwo

Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, udostępniona w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej, przedstawia najważniejsze etapy życia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ekspozycja ukazuje jego losy – od dzieciństwa spędzonego w domu rodzinnym po męczeńską śmierć we Włocławku. Wystawa jest częścią obchodów czterdziestej rocznicy śmierci kapelana „Solidarności”. Na dwudziestu planszach zobaczyć można dokumentację młodości, początków kapłaństwa oraz działalności księdza Popiełuszki po powstaniu „Solidarności”. Archiwalne fotografie przypominają jego pomoc osobom represjonowanym, msze święte za Ojczyznę oraz prześladowania, których doświadczył.

Autorami wystawy zatytułowanej „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” są dr Katarzyna Maniewska z delegatury IPN w Bydgoszczy oraz dr Arkadiusz Kazański z oddziału IPN w Gdańsku. Marszałek Piotr Całbecki zachęca do odwiedzenia wystawy. Jak podkreśla, skłania ona do refleksji nad niezłomną postacią księdza Jerzego Popiełuszki, który był niezwykłym kapłanem i bohaterem.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach, województwie podlaskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku. Podczas służby w warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki wspierał robotników Huty Warszawa, szczególnie od sierpnia 1980 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku bronił działaczy NSZZ „Solidarność”, a także organizował pomoc dla ich rodzin. Jego działalność wzbudziła zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa, co niestety doprowadziło do jego porwania i zamordowania 19 października 1984 roku.

Wystawę można oglądać do 27 października 2024 roku.