Ułatwienia dostępu

Ciekawostki o tulipanach, których jeszcze nie znałeś!

Wiele kwiatów pojawia się w mitach lub ma legendarne pochodzenie. Ale tylko tulipan może poszczycić się biografią, która dorównuje „Księdze tysiąca i jednej nocy”. Jego przygody są pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, wstrząsów gospodarczych i zjawisk kulturowych. Bukiet tulipanów cieszy oko po długiej zimie, poprawiając nastrój zarówno obdarowującemu, jak i obdarowanemu. W jego biografii jest wiele zaskakujących wydarzeń.

Tulipany w historii i kulturze – co symbolizują?

Chociaż tulipany zasłynęły w Holandii, ojczyzną tych kwiatów jest Azja Środkowa. Roślina pojawiła się na surowych zboczach Pamiru, Hindukuszu i Tien-szanu. Pierwsi docenili piękno tulipana tureccy sułtani, a w XVI wieku Sulejman Wspaniały podarował jego cebulki cesarzowi Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Te kwiaty zyskały uznanie w Imperium Osmańskim. Epoką tulipanów nazywa się okres tureckiej historii od 1718 do 1730 roku. Kwiat kojarzył się z rajską błogością, która czeka wiernych muzułmanów w zaświatach. Słowo „tulipan” ma perskie pochodzenie i oznacza „turban”. Podobieństwo jest oczywiste.

Pierwsza bańka ekonomiczna

Najmniej można było się spodziewać po powściągliwych Holendrach powszechnego szaleństwa. Tulipanomania wybuchła w Holandii w XVII wieku, bajecznie wzbogacając jednych i rujnując drugich. Za cebulkę rzadkiej odmiany oddawano domy, browary i działki. Swoistym rekordem był zakup cebulki odmiany „Semper Augustus” za sumę równą wartości rezydencji nad jednym z kanałów Amsterdamu.

Błogosławieństwo wirusowi

Osobliwe wzory na płatkach niektórych odmian pojawiały się dzięki chorobie gatunkowej tulipanów – wirusowi mozaiki. Tę właściwość płatków do łatwej zmiany koloru wykorzystali później hodowcy. Dziś niezwykłe ubarwienie uzyskuje się bez udziału drobnoustrojów.

Epoka wiktoriańska

„Język tulipanów” został opracowany w Anglii za panowania królowej Wiktorii. Czerwone płatki symbolizowały pociąg erotyczny, żółte – miłość bez wzajemności, a białe – przebaczenie i czystość. Swoją semantykę miały także pstrokate tulipany. Ofiarowywano je na znak podziwu dla piękna.

Najrzadsze i najdroższe odmiany tulipanów na świecie

Niech nie zwiedzie cię względna taniość większości rodziny Liliowatych. Niektóre odmiany tulipanów są warte bajecznych pieniędzy:

  • Semper Augustus. Praktycznie zniknął po krachu tulipanowej bańki.
  • Zombie. Ta odmiana wyróżnia się niezwykłym zielonkawo-fioletowym ubarwieniem z frędzelkowatym brzegiem.
  • Złoto Parmy. W przeciwieństwie do większości tulipanów kwiat tej odmiany pachnie, ciesząc oko nasyconym złocistożółtym kolorem.
  • Ice Cream Tulip. Wewnętrzne płatki kwiatu tworzą białą kulkę, a zewnętrzne – zielony rożek, co upodabnia go do lodów. Ta odmiana powstała w wyniku mutacji genetycznej.
  • Czarny Książę. W przyrodzie nie ma absolutnie czarnych tulipanów, ale bordowo-fioletowy odcień tej odmiany jest do niego bardzo zbliżony.

Holandia pozostaje głównym laboratorium genetycznym tulipana. Co roku powstaje tu około 100 nowych odmian, ale tylko nieliczne zyskują popularność. Biografia kwiatu wciąż jest niedokończona.

– Artykuł sponsorowany