Ułatwienia dostępu

Miejsce pamięci w Chodczu już gotowe. Upamiętnia społeczność żydowską

Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej przez kilka lat zabiegało o to, by przywrócić pamięć o dawnych mieszkańcach Chodcza pochodzenia żydowskiego. Pomysł był, determinacja również, ale brakowało środków, by doprowadzić go do końca. Przełom przyszedł w ubiegłym roku, kiedy pojawili się fundatorzy, którzy wsparli inicjatywę finansowo. Dzięki temu w Chodczu powstało lapidarium – miejsce pamięci i refleksji.

Przedstawiciele bractwa podkreślają, że to miejsce już wcześniej miało symboliczne znaczenie, ale teraz zyskało konkretną formę. Bo kilka lat wcześniej na wzgórzu stanął kamień upamiętniający społeczność żydowską, która przez lata była częścią historii miasta. To przestrzeń, w której mieszkańcy mogą zatrzymać się na chwilę i oddać hołd tym, którzy kiedyś tu żyli.

Na uroczystość odsłonięcia lapidarium przyjechali również goście z zagranicy. Wśród nich był Jeff z Australii, którego rodzinne korzenie sięgają właśnie Chodcza. Jego matka po II wojnie światowej wyjechała z Polski i osiedliła się w Australii.

To miejsce ma przypominać o historii, ale też łączyć ludzi – niezależnie od tego, gdzie dziś mieszkają. Pamięć o dawnych mieszkańcach wraca, a Chodecz dopisuje kolejny ważny rozdział do swojej historii.