Przywrócenie świetności ciechocińskim tężniom jest możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na zupełnie nowe zadanie w ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego. To środki na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. Chodzi o wykorzystanie dla rozwoju regionu istniejących zasobów przyrodniczych, przestrzennych i kulturowych. W Kujawsko-Pomorskiem zidentyfikowano trzy takie dziedziny – turystykę, uzdrowiska i kulturę.
Uruchomienie specjalnych wsparcia na ten cel to efekt renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego prowadzonych przez marszałka Piotra Całbeckiego z Komisją Europejską. Unia Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten obszar działań 25 milionów euro, czyli około 107 milionów złotych. Środki pozwoliły również m.in. na rozbudowę bazy leczniczej inowrocławskiego Sanatorium Uzdrowiskowego „Przy Tężni”, utworzenie Kujawskiego Centrum Muzyki w zespole pałacowo-parkowym w Wieńcu (gmina Brześć Kujawski), rewitalizację zabytkowego teatru funkcjonującego nad Starym Kanałem Bydgoskim w latach 1882-1910 oraz adaptację bydgoskich Młynów Rothera do celów kulturalno-turystycznych.
Rewitalizacja tężni to jedyna okazja, by zobaczyć, jak wygląda konstrukcja zabytku po zdjęciu tarniny. Taką możliwość mieli w tyn tygodniu regionalni i lokalni dziennikarze, którym towarzyszyli marszałek Piotr Całbecki, prezes Uzdrowiska Ciechocinek Marcin Zajączkowski oraz realizujący to zadanie prezes firmy remontowo-budowlanej Grzegorz Lipnowski. Zapraszany na relację z tego wydarzenia.