Ułatwienia dostępu

Jak chorują naczynia, żyły tętnice?

Aż trudno uwierzyć, że u człowieka średniego wzrostu łączna długość wszystkich naczyń krwionośnych, żył i tętnic wynosi około 100 tysięcy kilometrów, czyli ponad dwa razy więcej niż długość równika. Niestety często dochodzi w nich do zmian chorobowych.

Jak więc chorują naczynia, żyły i tętnice ? – to główny temat, pierwszego w nowym sezonie, programu Homo sapiens – rozmowy o zdrowiu, którego gościem jest wybitny specjalista prof. dr hab. n. med. ARKADIUSZ JAWIEŃ, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim im. A. Jurasza, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Wśród omówionych zagadnień będą m.in. przyczyny chorób naczyń, żył i tętnic, diagnostyka, a także profilaktyka oraz metody leczenia. Nie może zabraknąć informacji dotyczących miażdżycy. Ciekawostką może być fakt, że miażdżyca rozwija się wyłącznie w tętnicach, a nie w żyłach.

Omawiając czynniki ryzyka chorób naczyń skupimy się głównie na cukrzycy i powikłaniach cukrzycy. Usłyszymy m.in. jakie są możliwości rewaskularyzacji czyli doprowadzenia krwi do nóg, co to jest stopa cukrzycowa, dlaczego powstaje i jak o nią dbać. Zapraszam. Anna Majchrowicz

Prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień, chirurg, angiolog, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, kierownik Katedry Chirurgii Naczyniowej i Angiologii oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, współtwórca oraz Dyrektor Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK.

Specjalizuje się w chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii. Główne zainteresowania naukowe to: chirurgia wewnątrznaczyniowa, badania przesiewowe w tętniaku aorty brzusznej, leczenie zakażonych protez naczyniowych, stopa cukrzycowa, zespół pozakrzepowy, leczenie ran przewlekłych. Wprowadził w regionie nowoczesne leczenie tętniaków piersiowo-brzusznych za pomocą tzw. stentgraftów branchowanych, co pozwoliło włączyć Bydgoszcz do jednego z trzech najbardziej aktywnych ośrodków chirurgii wewnątrznaczyniowej w Polsce.