W życiu każdego człowieka może zdarzyć się sytuacja, w której niezbędna będzie szybka konsultacja lekarska. Umówienie się na wizytę w stacjonarnych placówkach medycznych lub oczekiwanie w szpitalnej kolejce często zajmuje sporo czasu, dlatego rozwiązaniem problemu może być zdalna konsultacja lekarska. Zobacz, co można załatwić w ten sposób.
Na ten moment otrzymanie e-recepty, e-zwolnienia lekarskiego lub skierowania na badania diagnostyczne w stacjonarnej placówce medycznej możesz otrzymać przez internet,
ale oczywiście nie zawsze. Sprawy, które można konsultować zdalnie to przede wszystkim kwestie kontynuacji dotychczasowego leczenia czy nawet terapii hormonalnej.
W jakich przypadkach można otrzymać e-receptę przez internet?
Zdalne konsultacje lekarskie realizowane przez prywatne i publiczne placówki medyczne
z umową z NFZ mogą być realizowane zawsze wtedy, kiedy pacjent czuje potrzebę pilnego porozumienia się np. z lekarzem pierwszego kontaktu lub innym specjalistą w węższej dziedzinie.
Umówienie się na konsultację medyczną na odległość jest możliwe w przypadku takich schorzeń, jak:
- alergie pokarmowe,
- antykoncepcja hormonalna,
- biegunka,
- opryszczka,
- bóle stawów,
- bóle kręgosłupa.
Pacjent może porozmawiać z lekarzem na odległość także wtedy, kiedy potrzebuje dokonać analizy wyników badań laboratoryjnych lub oczekuje wskazać medycznych dotyczących postępowania w przypadku występującego schorzenia.
Kto może otrzymać e-receptę na leki przez internet?
E-recepta może być wystawiona przez specjalistę realizującego konsultację medyczną,
ale tylko wtedy, kiedy podczas wywiadu lekarskiego stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na zasadność wystawienia takiego dokumentu.
W przeciwnym razie osoba umawiająca się na konsultację online może zostać skierowana na dalsze badania np. w stacjonarnym gabinecie lekarskim.
Zgodnie z prawem w Polsce e-receptę może otrzymać każda osoba pełnoletnia, która ma nadany numer PESEL. To podstawowy warunek do spełnienia, aby móc ubiegać się
o wystawienie zlecenia na wykupienie leków w aptece – także podczas konsultacji lekarskiej online albo przez telefon.
Antykoncepcja hormonalna a e-recepta na kontynuację leczenia – jak można ją otrzymać?
Jeśli pacjent chce otrzymać e-receptę na kontynuowanie leczenia hormonalnego, może to zrobić podczas internetowej konsultacji lekarskiej. Aby lekarz miał mocne podstawy do wystawienia dokumentu, warto przygotować przed konsultacją:
- dotychczasową dokumentację medyczną,
- listę wcześniej zrealizowanych recept,
- zalecenia lekarskie wydane przez lekarza prowadzącego.
Opcjonalnie mogą też przydać się badania laboratoryjne. To podstawa do tego, aby lekarz mógł legalnie wystawić elektroniczną receptę.
Artykuł powstał na podstawie źródeł:
- https://mamusiowo.pl/na-czym-polega-konsultacja-lekarska-online
- https://www.gorzow24.pl/news/33/ogloszenia/2024-03-28/czy-otrzymanie-recepty-przez-internet-jest-mozliwe-sprawdz-koniecznie-14567.html
- https://www.miastokobiet.pl/antykoncepcja-hormonalna-online-wszystko-co-musisz-wiedziec/
- https://expresskaszubski.pl/pl/662_artykuly-sponsorowane/53499_choroby-oczu-dlaczego-nie-warto-lekcewazyc-nawet-najmniejszych-problemow.html
– Artykuł sponsorowany