W wyniku pracy masz problemy ze zdrowiem? Sprawdź, czy przysługuje Ci tak zwany urlop dla poratowania zdrowia. Wbrew powszechnej opinii przysługuje on nie tylko nauczycielom. Kto jeszcze może z niego skorzystać? Podpowiadamy!
Urlop dla poratowania zdrowia – garść niezbędnych informacji
Urlop dla poratowania zdrowia to płatna forma przerwy od pracy przysługująca osobie zatrudnionej w przypadku gdy zdrowie nie pozwala na kontynuowanie pracy. W trakcie tej przerwy może ona poświęcić czas na rehabilitację, pobyt w sanatorium bądź inne formy leczenia. Chcesz dowiedzieć się więcej? O urlopie dla poratowania zdrowia przeczytasz również tutaj: https://aleo.com/pl/blog/urlop-dla-poratowania-zdrowia-jakie-sa-warunki-jego-otrzymania.
W skrócie urlop dla poratowania zdrowia przysługuje w trzech celach:
- Leczeniu choroby zagrożonej wystąpieniem choroby zawodowej;
- Leczeniu choroby, w której powstawaniu odgrywa kluczową rolę sposób wykonywania pracy;
- Leczeniu choroby w uzdrowiskach lub rehabilitację uzdrowiskową.
Wiedz, że przepisy dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia nie są zawarte w Kodeksie Pracy. Znaleźć je można natomiast w pragmatykach zawodowych, do których należy Karta Nauczyciela. Więcej newsów, zmian w przepisach i ciekawostek ze świata biznesu, znaleźć możesz na blogu ING Księgowość https://www.ingksiegowosc.pl/news.
Komu przysługuje urlop na poratowanie zdrowia?
Prawo do płatnego urlopu na poratowanie zdrowia przysługuje wielu grupom zawodowym nie tylko nauczycielom. Czy wiesz, że za zgodą Ministra Sprawiedliwości z takiego urlopu mogą skorzystać również sędziowie? To jeszcze nie wszystkie zawody. Komu przysługuje urlop? Oto lista:
- Prokuratorzy – za zgodą Prokuratora Krajowego mogą uzyskać urlop na okres nieprzekraczający 6 miesięcy;
- Górnicy – przysługuje im płatny urlop zdrowotny na leczenie sanatoryjne lub wczasy profilaktyczno-lecznicze;
- Zawodowi kuratorzy – urlop na maksymalnie 6 miesięcy za zgodą Ministra Sprawiedliwości;
- Kontrolerzy NIK – urlop zdrowotny przyznawany nie więcej niż dwukrotnie w czasie zatrudnienia w NIK, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy (łącznie);
- Nauczyciele akademiccy – nauczycielom do ukończenia 65 r. ż. Ale po co najmniej 10 latach zatrudnienia w uczelni;
- Pracownicy PIP – urlop udzielany przez Głównego Inspektora Pracy na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową;. Wymiar to 30 dni w roku kalendarzowym;
- strażacy Państwowej Straży Pożarnej — urlop po uzyskaniu orzeczenia komisji lekarskiej podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jeśli chodzi o nauczycieli chcących iść na urlop na poratowanie zdrowia, to muszą oni spełnić kilka wymogów. Po pierwsze nauczyciel dzień przed złożeniem wniosku musi być zatrudniony na pełen etat na podstawie umowy na czas nieokreślony.
Ponadto musi pracować co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. To jeszcze nie koniec – wymagane jest posiadanie orzeczenia lekarza medycyny pracy o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.
Natomiast katalog szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz studiów wyższych znajdziesz tutaj: https://aleo.com/pl/firmy.
-Artykuł sponsorowany