Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe. To ulga pozwalająca na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za jeden miesiąc w roku. W ciągu trzech dni ZUS otrzymał 48,2 tys. takich wniosków.
Nowe przepisy pozwalają przedsiębiorcom raz w roku nie płacić składek za siebie, o ile ich podstawa wymiaru składek wynosi minimum. Uprawnieni są przedsiębiorcy wpisani do CEDIG prowadzący jednoosobową działalność lub zatrudniający do 9 osób (mikroprzedsiębiorcy). Dotyczy to także komorników sądowych, jeśli spełniają wymogi – informuje Krystyna Michałek, rzecznik ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Warunkiem uzyskania wakacji składkowych jest podleganie ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnemu choćby przez jeden dzień w miesiącu poprzedzającym wniosek. Roczny przychód z 2023 lub 2022 r. nie może przekraczać 2 mln euro. Otrzymana w ciągu trzech lat pomoc publiczna nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
Podczas wakacji składkowych przedsiębiorca musi opłacić składkę zdrowotną oraz składki za pracowników i zleceniobiorców. Zwolnione składki sfinansuje budżet państwa i będą one liczone do emerytury lub renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego przedsiębiorca musi poinformować o innych formach pomocy publicznej, z których korzystał.
Jak i kiedy złożyć wniosek
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) można złożyć wyłącznie przez PUE/eZUS, z konta płatnika, na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Wspólnicy spółek cywilnych też mogą ubiegać się o ulgę, ale muszą złożyć wniosek ze swojego konta płatnika.
Zwolnienie za grudzień, wniosek w listopadzie
W 2023 r. wakacje składkowe są możliwe tylko w grudniu. Aby skorzystać ze zwolnienia, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Złożenie wniosku w grudniu spowoduje zwolnienie dopiero w styczniu 2025 r.
ZUS rozpatruje wnioski automatycznie, a informacje są dostępne na koncie płatnika w PUE/eZUS. W przypadku braku zwolnienia lub częściowego zwolnienia ZUS wyda decyzję. Można się od niej odwołać do sądu przez ZUS.