Ułatwienia dostępu

Manewry ratownicze na Jeziorze Chełmżyńskim

Wczoraj na Jeziorze Chełmżyńskim odbyły się manewry ratownicze, które zorganizowali Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Państwowa Straż Pożarna oraz burmistrz Chełmży, Paweł Polikowski. Głównym celem tych ćwiczeń było doskonalenie umiejętności służb w trudnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza w nocy.

Uczestnicy i sprzęt

W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 60 osób, w tym policjanci z ogniw wodnych, ratownicy wodni oraz strażacy. Do dyspozycji uczestników były m.in. 12 łodzi, 3 sonary, 3 drony z termowizją, 2 quady i robot do poszukiwań podwodnych. Dodatkowo, działania wspierała grupa wodno-nurkowa.

Centrum dowodzenia i system JAŚMIN

Dzięki współpracy z Klubem Sportowym „Włókniarz” w Chełmży, na potrzeby ćwiczeń przygotowano tymczasowe centrum dowodzenia akcją ratowniczą. Uczestnicy obserwowali w nim obrazy na żywo, transmitowane z dronów. Taka technologia znacząco ułatwiła poszukiwania osób zaginionych. Ponadto, w trakcie działań wykorzystano System Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN, który umożliwił efektywną koordynację w czasie rzeczywistym.

Część teoretyczna

Manewry rozpoczęły się od zajęć teoretycznych. Dr Dominik Chmiel omówił zasady postępowania z osobami w hipotermii. Z kolei Łukasz Blechman przedstawił funkcje i możliwości systemu JAŚMIN. Obie prelekcje miały na celu przygotowanie uczestników do działań praktycznych.

Część praktyczna

Ćwiczenia praktyczne rozpoczęły się około godziny 16:00. Zgodnie ze scenariuszem do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zgłoszono incydent na mostku nad jeziorem. Grupa osób spożywała alkohol, co doprowadziło do kłótni i bójki. W efekcie czterech mężczyzn wskoczyło do wody. Służby przystąpiły do działań ratowniczych zarówno na lądzie, jak i na wodzie, wykorzystując m.in. drony, sonary i quady. Warunki, takie jak zmrok i niska temperatura, dodatkowo utrudniały pracę uczestników.

Wnioski i efekty manewrów

Manewry pozwoliły znacząco podnieść poziom wyszkolenia służb ratowniczych. Dzięki zdobytym doświadczeniom służby będą lepiej przygotowane do reagowania na rzeczywiste zagrożenia na wodach województwa kujawsko-pomorskiego.

Obecni na ćwiczeniach

W manewrach uczestniczyli również przedstawiciele władz i instytucji. Na miejscu obecni byli m.in.:

  • insp. Jacek Witas, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy,
  • Adam Dyndesz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego,
  • Eugeniusz Lala, kierownik Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego.