Ułatwienia dostępu

Czym jest Krajowy System Cyberbezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo cybernetyczne jest tematem podnoszonym na forum społecznym i politycznym zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Zwiększa się też świadomość zagrożeń teleinformatycznych, które dotyczą przedsiębiorców, a także prywatnych użytkowników Internetu. Do wzrostu poziomu bezpieczeństwa oraz wiedzy na ten temat ma przyczynić się m.in. Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Sprawdź, czym on jest i jakie działania mogą być wymagane również od Twojej firmy.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa weszła w życie w 2018 roku. Jest ona odpowiedzią na wymagania, jakie wprowadziła tzw. dyrektywa NIS, która została uchwalona w Parlamencie Europejskim. Głównym celem wprowadzenia systemu było prawne umożliwienie stworzenia przepisów, które dawałyby możliwość szczegółowej implementacji wymienionej dyrektywy. W rezultacie ma to przyczynić się do poprawienia cyberbezpieczeństwa na szczeblu krajowym. Oznacza to zapewnienie niezakłóconego świadczenia kluczowych dla funkcjonowania państwa i społeczeństwa usług. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj https://www.sprinttech.pl/.

Kogo dotyczy KSC?

Przepisy dotyczą instytucji administracji rządowej i samorządowej, a także największych przedsiębiorstw z gałęzi, które zostały wyodrębnione jako kluczowe dla działania gospodarki. Zalicza się do nich m.in. podmioty z branży energetycznej, banki, czy firmy z branży leczniczej. Ich zadaniem jest wprowadzenie procedur umożliwiających nie tylko przeciwdziałanie zagrożeniom cyberbezpieczeństwa, ale też szybkie reagowanie, dzięki któremu nie ucierpi ciągłość świadczonych przez nich usług. Jak sprawdzić, czy Twoja firma lub instytucja jest gotowa na spełnienie wprowadzonych wymagań? Warto rozpocząć od audytu wykorzystywanych technologii i urządzeń https://www.sprinttech.pl/audyty/audyt-zgodny-z-ksc/.

Na czym polega audyt KSC?

Przeprowadzony przez specjalistów audyt zgodności z KSC w kompleksowy sposób sprawdzi stan bezpieczeństwa IT pod kątem zgodności z wprowadzonymi przepisami. Zweryfikowane zostaną m.in. sposoby wykrywania, reakcji i odtworzenia po wystąpieniu incydentu. Przeprowadzony zostanie szereg testów, np. https://www.sprinttech.pl/testy-penetracyjne/, dzięki którym zyskasz wiedzę o słabościach i podatnościach wykorzystywanych systemów, a także potencjalnym ryzyku. Dzięki temu możliwe będzie zarówno podniesienie świadomości cybernetycznej wewnątrz organizacji, jak też zaplanowanie i wdrożenie kolejnych działań mających na celu realizację założeń uwzględnionych w ustawie o KSC oraz innych wprowadzonych na jej podstawie przepisach. Jest to zatem tak naprawdę pierwszy etap prac, jakie należy przedsięwziąć dla zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

– Artykuł sponsorowany