Ułatwienia dostępu

Włocławek mierzy się z cyfrowymi wyzwaniami – wyniki nie zachwycają

Kompetencje cyfrowe stały się kluczowe w XXI wieku. Umiejętność poruszania się w świecie online jest niezbędna nie tylko do osiągania sukcesów zawodowych, ale także w życiu codziennym. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele regularnie sprawdzali swoje umiejętności cyfrowe i podejmowali działania mające na celu ich rozwój. W ramach ogólnopolskiego projektu, Włocławek również wziął udział w IT Fitness Test, który bada kompetencje cyfrowe uczniów oraz nauczycieli. Niestety, wyniki nie były zbyt pomyślne – miasto wypadło poniżej oczekiwań.

Test, przeprowadzany w szkołach, daje jednak nauczycielom cenną informację na temat postępów uczniów i wskazuje obszary, w których warto podjąć dalszą pracę.

Władze miasta są świadome tych wyników i zapowiadają działania mające na celu polepszenie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Zależy im na dalszym rozwoju edukacji cyfrowej, aby młodzież była lepiej przygotowana do wyzwań współczesnego świata.

Wśród szkół średnich najlepszym wynikiem, 92%, pochwalił się Marcin Jaszczak z Liceum Marii Konopnickiej, który zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce ex aequo z wynikiem 88% zajęli Anna Matlęga z Liceum Marii Konopnickiej oraz Karol Grzegorzewski z Liceum Ziemi Kujawskiej.

W kategorii szkół podstawowych zwycięzcą został Julian Urbański ze Szkoły Podstawowej nr 2, uzyskując najlepszy wynik. Drugie miejsce zajął Maciej Kordylewski, a trzecie Julia Goździk – wszyscy z tej samej szkoły.