Budowa własnej wędzarni to marzenie niejednego działkowicza czy posiadacza domu. Przygotowane w ten sposób mięsa, ryby czy sery zyskują niepowtarzalnego smaku i aromatu, w których zakochanych jest wiele osób. Poznaj praktyczne porady dotyczące tego elementu, który może wznieść własne wyroby na wyższy poziom.
Czego unikać podczas budowy wędzarni?
Własne wyroby przygotowane w wędzarni z pewnością będą wyróżniać się niezwykłym aromatem i zapachem, który opanuje całą okolicę. Ponadto jest to rozwiązanie, które na pewno będzie bardziej naturalne i zdrowsze w porównaniu do produktów dostępnych w sklepach.
Istnieje jednak kilka rzeczy, których należy unikać podczas projektowania i budowania wędzarni. Pierwszym ważnym wyborem będzie wybór materiału, z jakiego powstanie. Należy unikać płyt OSB, ponieważ są one tworzone z trocin i wiórów drzewnych, które są ze sobą łączone przy pomocy żywic lub innych chemikaliów. Właśnie te żywice i chemikalia pod długotrwałym wpływem wysokiej temperatury mogłyby się wytrącać i osadzać na wędzonych potrawach i tym samym nie tylko psuć smak, ale również powodować potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Jeśli planujesz wędzić mięsa na gorąco, powinieneś również zrezygnować z pomysłu budowy drewnianej wędzarni. Ta sprawdzi się podczas wędzenia na zimno. Wówczas najpopularniejszym wyborem jest drewno bukowe lub dębowe. Zrezygnuj z tego pochodzącego z drzew iglastych, ponieważ to cechuje się wysoką zawartością żywicy. Drewno przeznaczone do budowy wędzarni nie powinno być również malowane ani impregnowane, ponieważ wytwarzać się mogą szkodliwe związki chemiczne.
Przydatne rady podczas budowania wędzarni
Dobra wędzarnia zaczyna się od odpowiedniego projektu. Jeśli nie masz większego doświadczenia w tym zakresie, skorzystaj z czyjejś pomocy. Dzięki temu wędzarnia będzie spełniać swoje zadania w bezbłędny sposób.
Najbardziej uniwersalnym materiałem, z którego można wybudować wędzarnie, jest cegła, która nada się zarówno do wędzenia na zimno, jak i na gorąco. Pamiętaj, aby wybrać dobry gatunek cegieł i zaprawy, które będą odporne na działanie wysokiej temperatury.
Mięso, ryby lub sery, które poddawane są wędzeniu, powinny znajdować się w odległości między 50 a 100 cm od paleniska. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie siatki nierdzewnej nad paleniskiem, na której będzie można ułożyć delikatne produkty, które nie utrzymałyby się na haku. Dedykowane siatki do wędzarni znajdziesz na https://siatkitkane.com.pl/. Zamontowanie siatki nierdzewnej uchroni również te produkty, które spadną z haka, przed spadnięciem bezpośrednio do paleniska, dzięki czemu żywność dalej będzie zdatna do jedzenia. Odpowiedni materiał, jakim jest stal nierdzewna, spowoduje, że siatka będzie odporna na działanie temperatury i korozję, dzięki czemu bez problemu wytrzyma wieloletnią eksploatację. Więcej informacji o siatkach i nie tylko znajdziesz na https://siatkitkane.com.pl/baza-wiedzy.html. Budując wędzarnie, pamiętaj również o tym, że żar z paleniska nie powinien sięgać do jego krawędzi. Szczególne znaczenie ma to w przypadku wędzarni drewnianych, ale warto o tym pamiętać również w przypadku tych ceglanych.
– Artykuł sponsorowany