Ułatwienia dostępu

Co powinieneś wiedzieć o zakazie konkurencji w umowie franczyzowej?

Zapisem, który jest standardowym rozwiązaniem stosowanym w umowach franczyzowych, jest zakaz konkurencji w trakcie trwania i po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy. Ma on na celu zabezpieczenie interesów franczyzodawcy. Przedstawiamy, co oznacza on dla poszczególnych stron oraz w jaki sposób regulacje te wpływają na działania sieci i franczyzobiorców.
Na czym polega zakaz konkurencji?

W umowie franczyzowej uwzględnia się zapis, że w czasie trwania współpracy, a także przez określony okres po jej ustaniu franczyzobiorca nie może podejmować działań konkurencyjnych wobec franczyzodawcy. Franczyzodawca zabezpiecza się w ten sposób m.in. przed nieuczciwym wykorzystaniem pozyskanego know-how i wiedzy technicznej przez podmioty, które z nim współpracują. Zapewnia sobie również szansę na znalezienie nowych osób do współpracy i utrzymanie się na danym rynku w przypadku końca kooperacji z danym franczyzobiorcą. W umowie zawiera się ponadto zapisy dotyczące ewentualnych sankcji, jakie grożą za złamanie zakazu konkurencji. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z bazy wiedzy dla franczyzodawców dostępnej pod tym adresem https://www.arss.com.pl/baza-wiedzy/.

Jak egzekwuje się zapisy o zakazie konkurencji?

Zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej po zakończeniu współpracy jest z reguły określony czasowo. Najczęściej stosuje się okres jednego roku lub półroczny. Często dodaje się też do tego dodatkowe warunki – np. obszar, na jakim zakaz ma obowiązywać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o formalnych i praktycznych kwestiach dotyczących działalności jako franczyzodawca, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej doradców we franczyzie, firmy ARSS https://www.arss.com.pl/.

Jest to dobra praktyka wynikająca m.in. z zasad współżycia społecznego, czy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Są to bardzo ważne z punktu widzenia franczyzodawców dokumenty, o których należy pamiętać przy konstruowaniu umów franczyzowych. Wszystkie kary i obwarowania, które są uwzględnione w umowach, muszą być adekwatne do ewentualnych szkód, jakie może ponieść sieć. Nie mogą one też całkowicie wykluczać franczyzobiorców z rynku pracy po rozwiązaniu współpracy. Oznacza to przykładowo, że dana osoba musi mieć możliwość podjęcia pracy w branży mimo zakazu konkurencji, jeśli powrót na rynek pracy w innym charakterze oznaczałby np. przekwalifikowanie się lub zbyt wysokie koszty finansowe. Oprócz tego zdarza się też, że kary finansowe za złamanie zakazu w umowach są zbyt wysokie i podważane przez sąd. W każdym takim wypadku franczyzobiorca może próbować wykazać na drodze sądowej, że druga strona nie poniosła szkód w wyniku działalności konkurencyjnej i żądać obniżenia kwoty, jaką ma zapłacić.

– Artykuł sponsorowany