Trądzik różowaty to choroba skóry, która dotyczy wielu osób. Globalnie na tę powszechną dermatozę choruje około 5% populacji. W Polsce ten odsetek wynosi aż 10-15% dorosłych, zresztą podobnie, jak w krajach europejskich. Choroba dotyka osób dorosłych (a szczególnie kobiet, natomiast cięższe postacie są bardziej powszechne u mężczyzn) w wieku 30-60 lat, z jasną karnacją, z przeważającą populacją o fototypie skóry I i II. Warto jednak podkreślić, że trądzik różowaty jest często niedoszacowany w badaniach epidemiologicznych. Wiąże się to z tym, że objawy często są łagodne albo mylone z innymi problemami skórnymi. W artykule położymy nacisk na właściwą pielęgnację, która pomoże zapanować nad zmianami.
Jak rozpoznać objawy trądziku różowatego?
Trądzik różowaty to przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym, przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji, która objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem skóry twarzy w okolicy czoła, nosa, policzków i brody. Ponadto widoczne są rozszerzone naczynia krwionośne, krostki i grudki, a także teleangiektazje, dodatkowo pojawiają się objawy dotyczące oczu, głównie: tzw. pajączki, zaczerwienienie i podrażnienie, swędzenie, światłowstręt. Zauważa się powszechne przy trądziku pieczenie skóry w dotkniętych obszarach, obrzęk twarzy, który może wystąpić podczas epizodu zaczerwienienia lub po nim (utrzymujący się nawet przez kilka dni) oraz suchość skóry, a przy tym dodatkowo dokucza jej szorstkość oraz łuszczenie.

Wyodrębnia się 3 typy trądziku różowatego, w zależności od zaawansowania zmian:
- Typ 1 – trądzik różowaty naczyniowy – tutaj charakterystyczne są czerwone obszary skóry na twarzy, czasami widoczne są małe naczynia krwionośne.
- Typ 2 – trądzik różowaty zapalny – oprócz charakterystycznego zaczerwienienia twarzy dodatkowo występują również czerwone grudki, a nawet guzki oraz plamy i krostki wypełnione ropą.
- Typ 3 – trądzik różowaty przerostowy – skóra staje się pogrubiona, nierówna, szczególnie dotyczy to nosa.
Odróżnienie trądziku różowatego od innych jego form, np. trądziku pospolitego nie jest bardzo trudne. Biorąc pod uwagę, że zwykły trądzik dotyczy nadprodukcji sebum oraz zatykania się porów, podczas gdy trądzik różowaty wiąże się z reakcjami naczyniowymi i przewlekłymi stanami zapalnymi skóry. Zatem typowe objawy trądziku różowatego, jak: lokalizacja zmian na środkowej części twarzy, rumień, widoczne naczynka, uczucie pieczenia czy kłucia, nie występują w trądziku pospolitym.
Warto wiedzieć, jak rozpoznać wczesne oznaki trądziku różowatego, by szybko zastopować chorobę. Otóż pierwsze, specyficzne objawy trądziku różowatego to obecność napadowego zaczerwienienia skóry twarzy, między którymi skóra wygląda normalnie. Z tym, że zaczerwienienie zwykle występuje w środkowej jej części i obejmuje nos, części policzków wokół nosa, może jednak zdarzyć się tak, że będzie obejmować większą część twarzy.
Niektóre czynniki mogą wpływać na zaostrzenie objawów:
- ekspozycja na słońce,
- niewłaściwa dieta: produkty krzyżowe, wysokoglikemiczne, gorące napoje, alkohol,
- intensywne ćwiczenia fizyczne,
- podrażnienie cery przez zastosowane leki albo kosmetyki,
- silne emocje, jak: wściekłość, zakłopotanie albo gniew,
- ekstremalne temperatury,
- leki, np. rozszerzające naczynia krwionośne czy kwas nikotynowy.

Żeby złagodzić objawy tej dokuczliwej dermatozy, warto podejść holistycznie do problemu, zacząć od kontaktu z dermatologiem, wdrożyć specjalną dietę – najlepiej w porozumieniu z dietetykiem, nie bez znaczenia okazuje się również specjalistyczna pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków. |
Skuteczna pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym to klucz do zdrowej cery
Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest łatwa. Taka skóra charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością, jest podatna na podrażnienia, dlatego wymaga specjalnego traktowania, które pomoże jej w odbudowaniu uszkodzonej warstwy ochronnej. Biorąc pod uwagę, że pielęgnacja twarzy z trądzikiem różowatym musi być delikatna, unikaj ucisku, tarcia, jak również agresywnych kosmetyków, które mogą wywołać uczulenie, a nawet podrażnienie. Zalecana pielęgnacja przy trądziku różowatym na co dzień, to dermokosmetyki ze specjalnym przeznaczeniem do skóry wrażliwej. Takie preparaty zawierają substancje zmiękczające, zatrzymujące wodę w niej wodę i nawilżające. A to powoduje, że warstwa lipidowa zostaje wzmocniona.
Przede wszystkim należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Uważać trzeba również na leki miejscowe, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyki zawierające silne środki zapachowe, ponieważ mogą podrażnić skórę.
Istotna jest codzienna rutyna pielęgnacyjna:
Najpierw oczyszczanie przy pomocy łagodnego produktu, który pomoże opanować nadmiar sebum i zapanować nad stanem zapalnym oraz niedoskonałościami cery, jak krostki czy grudki. Dodatkowo taki preparat wzmocni rozszerzone naczynia krwionośne, po czym zmniejszy ich widoczność. Następnym ważnym krokiem jest nawilżanie, które złagodzi uczucie ściągnięcia, pieczenia, jak również kłucia. Nie zapominaj nigdy o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ zabezpiecza skórę przed szkodliwymi promieniami UV oraz poparzeniem słonecznym.
Kosmetyki Acnerose Verdelove – odpowiedź na potrzeby skóry z trądzikiem różowatym
Kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach, którym dokucza problematyczna cera, jako kompleksowe rozwiązanie, uderzające we wszystkie przykre objawy choroby jednocześnie. Skrupulatnie dobrane składniki uzupełniają się oraz wzmacniają swoje unikalne działanie – każdy z nich należy stosować o odpowiedniej porze. Produkty z tego zestawu bazują na naturalnych składnikach aktywnych i nadają się do długotrwałego stosowania, nawet przy skórze skłonnej do pękania naczynek, alergii czy podrażnień.
Komplet zawiera:
- Płyn oczyszczający Acnerose – płyn oczyszczający, w którym jest np. kwas laktobionowy, alantoina oraz glukonolakton. Dlatego produkt działa przeciwzapalnie, łagodząco i regeneracyjnie. Warto tutaj podkreślić również, iż płyn nie tylko działa antyseptycznie, ale też kojąco na cerę.
- Maść na rano Acnerose – maść na rano, jest bogata w cenny olejek z drzewa różanego czy witaminę E. Ten krem z kwasem azelainowym pomoże Ci szybko zabić bakterie, do tego zredukować istniejące wypryski, a także zmniejszyć stan zapalny. Co istotne krem na trądzik różowaty niweluje widoczny, uprzykrzający życie rumień.
- Krem na dzień Acnerose – to krem na zaczerwienienia do stosowania na dzień, o wyjątkowym składzie, na bazie bisabololu, ekstraktu z ruszczyka kolczatego oraz ekstraktu z kasztanowca. Z nim szybko złagodzisz podrażnienia. Ponadto wyjątkowy krem na naczynka krwionośne skutecznie wzmacnia je i uelastycznia, a tym samym zmniejsza ich widoczność.
- Pasta na noc – pasta na nocną regenerację cery z tlenkiem cynku, lanoliną oraz ichtiolem. Preparat działa oczyszczająco, ściągająco, jak również odżywczo, dodatkowo redukuje zaskórniki i niedoskonałości. Warto podkreślić, że pasta zatrzymuje wodę w skórze, świetnie niweluje zaczerwienienie, ale też wygładza cerę.

Poznaj kremy i maści Acnerose od Verdelove
Jak stosować zestaw Acnerose:

Historie osób, które zaufały Acnerose
Wiele osób borykających się z trądzikiem różowatym, zdecydowało się podjąć właściwe kroki. Zaufały nam i zdecydowały się kupić dermokosmetyki Acnerose. Jak na tym wyszły? Sprawdź opinie:
(sprawdź więcej recenzji na naszym kanale na Youtube)
Dermatologicznie przetestowane – bezpieczeństwo i skuteczność
Wysokiej jakości profesjonalne dermokosmetyki Acnerose mają za sobą niezależne badania dermatologiczne, potwierdzające ich efektywne działanie, jak również bezpieczeństwo stosowania dla skóry wrażliwej. Warto w tym miejscu podkreślić, że zestaw został dogłębnie przeanalizowany, po czym opracowany przy pomocy profesjonalistów oraz dermatologów. Dlatego te produkty mogą być stosowane regularnie w długofalowej pielęgnacji. Sprawdź więcej: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/tradzik-rozowaty/
Podsumowanie – dbaj o swoją skórę z Acnerose
Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że trądzik różowaty można skutecznie kontrolować. Zatem warto podjąć świadomą decyzję pielęgnacyjną, która diametralnie może wpłynąć na stan cery. Okazuje się, że skóra objęta przewlekłą dermatozą rosecea, z którą odpowiednio się postępuje i stosuje sprawdzone dermokosmetyki, również może być odżywiona oraz promienna.
Bibliografia
1. Jones S. N., Pozbądź się chorób skóry, 2017.
2. J Am Acad Dermatol. Epidemiology of acne and rosacea: A worldwide global study, 2024 May; 90 (5):1016-1018. doi: 10.1016/j.jaad. 2023.12.038. Epub 2024 Jan 4.
3. A. Wojas-Pelc, K. Migacz-Gruszka, Katedra i Klinika Dermatologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Czasopismo: Dermatologia po Dyplomie, Artykuł: Aktualne zalecenia dotyczące pacjentów z trądzikiem różowatym, tom 11, nr 5, 2020.
4. Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998.
5. Wu W.H., Geng H., Cho E., Eliassen A.H., Drucker AM, Li TY, Qureshi AA, Li WQ. Reproductive and hormonal factors and risk of incident rosacea among US White women. J Am Acad Dermatol. 2022 Jul; 87(1): 138-140. doi: 10.1016/j.jaad.2021.06.865. Epub 2021 Jul 15. PMID: 34274412.