Ułatwienia dostępu

Oczyszczalnia ścieków jako inwestycja – kiedy się zwróci?

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na budowę własnej oczyszczalni ścieków. Dotyczy to zarówno powstających, jak i już istniejących domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Pojawia się pytanie, czy oczyszczalnia tego typu jest dobrą inwestycją? Kiedy zwrócą się koszty jej zakupu oraz montażu? Spróbujmy odpowiedzieć na te i wiele innych istotnych pytań! Przydomowe oczyszczalnie ścieków od wielu już lat są najchętniej wybieraną alternatywą dla sieci kanalizacyjnej. Obecnie mają o wiele więcej zwolenników niż tradycyjne szamba, które przez dekady służyły wielu naszym rodakom. Własna oczyszczalnia to spora wygoda, ale też jednorazowy wydatek, jaki trzeba ponieść na jej budowę. Czy mimo to warto zainteresować się taką instalacją?
Jakie są mocne strony przydomowych oczyszczalni?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają szereg niewątpliwych atutów, dzięki którym stały się tak popularne. W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o tym, że są praktycznie bezobsługowe, co stanowi niezwykłą wygodę dla domowników. Przydomowe oczyszczalnie co do zasady nie ulegają też awariom, o ile są użytkowane we właściwy sposób, a więc według zaleceń producenta. W tym miejscu nie można nie wspomnieć też o ekologicznych aspektach korzystania z takiego systemu. Składają się na nie oszczędność wody, która po oczyszczeniu wraca do środowiska naturalnego, jak i to, że w całym procesie neutralizowania nieczystości wykorzystuje się naturalne filtry czy mikroorganizmy.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy to opłacalne rozwiązanie?

Nie można pominąć także finansowych aspektów korzystania z przydomowej oczyszczalni. A te prezentują się bardzo korzystnie, co wpływa na ogólną opłacalność takiego rozwiązania. Przydomowe oczyszczalnie nie są drogie w eksploatacji, wymagają jedynie – raz lub maksymalnie dwa razy w roku – opróżnienia zbiornika z resztek osadowych. Profesjonalna firma asenizacyjna wykona taką usługę za kilkaset złotych. W przypadku oczyszczalni biologicznej konieczne będzie też rozliczenie zużycia energii elektrycznej, ale mówimy tutaj o bardzo niskich według zużycia. Poza tym, z uwagi na to, że instalacje nie ulegają szybkim awariom, nie trzeba przejmować się kosztami napraw czy wymiany poszczególnych elementów.

Ile kosztuje i kiedy zwróci się budowa przydomowej oczyszczalni?

Wszystko to sprawia, że przydomowe oczyszczalnie warto potraktować jako dobrą inwestycję, która zwróci się i to z nawiązką (nawet przy najdroższej oczyszczalni). W zestawieniu z szambem, którego koszty opróżniania sięga nawet kilka tysięcy złotych, własna oczyszczalnia pozwala zaoszczędzić tę kwotę, dzięki czemu zwróci się już po kilku latach. Dodatkowo, w większości przypadków na jej budowę można uzyskać wsparcie finansowe z licznych programów unijnych i nie tylko. Wsparcie tego typu jest zazwyczaj umarzane, po spełnieniu określonych warunków. Mowa o środkach na pokrycie nawet 100% kosztów kwalifikowanych. Koniec końców więc istnieje opcja, że na zakup i montaż właściciel nie będzie musiał wydawać swoich pieniędzy.

– Artykuł sponsorowany