Ułatwienia dostępu

W Kłóbce odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa dotycząca zdławienia Powstania Zabajkalskiego

W Kłóbce 3 i 4 lipca odbędzie się uroczystość upamiętnienia 160. rocznicy zdławienia Powstania Zabajkalskiego. Powstanie Polaków zesłanych na katorgę wybuchło w 1866 roku. Wśród walczących z Rosjanami wiodącą rolę odgrywał Narcyz Celiński, który urodził się we wsi Lutobórz, w pobliżu Kłóbki. Walki z żołnierzami carskimi trwały około miesiąc i zakończyły się klęską. Narcyz Celiński został stracony.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Dodatkowo pierwszych 20 uczestników otrzyma książkę o Narcyzie Celińskim i Powstaniu Zabajkalskim.