Żerują nad ranem, wieczorem i w nocy, wtedy, gdy w ogrodzie pojawia się rosa. Są wszystkożerne. W ekosystemie odgrywają ważną rolę reducentów, a więc przyczyniają się do rozkładania materii organicznej. Często jednak okazują się też szkodnikami – uszkadzają liście roślin, ich korzenie i owoce, wszędzie zostawiają śluz. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod zniechęcania mięczaków do dalszego buszowania w ogrodzie!
Ślimaki w ogrodzie – jak je powstrzymać?
Istnieje wiele sprawdzonych metod radzenia sobie z winniczkami, pomrowikami i ich kuzynami. Możesz stosować je zamiennie w zależności od specyfiki sytuacji i ogrodu. Wprowadzać zmiany, gdy wcześniej wybrane metody nie przyniosą pożądanego rezultatu, albo też dostosować środek to swojej filozofii prowadzenia ogrodu. W największym skrócie metody walki ze ślimakami możemy podzielić na:
- mechaniczne,
- biologiczne,
- chemiczne.
Co więcej, sposoby te można podzielić ze względu na ich przyjazność dla ślimaków i całego ogrodowego ekosystemu. Przy tym zwróć uwagę, że niektóre ze sposobów przyporządkowanych do poszczególnych kategorii można włączyć do kilku grup! Jeśli chcesz poczytać więcej o zagrożeniach dla Twojego ogrodu, zajrzyj na egardenion.pl.
Mechaniczne sposoby na ślimaki
Do kategorii sposobów mechanicznych zaliczamy metody, które w sposób fizyczny uniemożliwiają ślimakom dostęp do cennych dla nas roślin. Zaliczamy do nich bariery z sypkich materiałów takich jak żwir, trociny, igliwie, popiół czy różnego rodzaju kamyczki. W specjalistycznych sklepach ogrodniczych dostępne są również gotowe bariery przeciw ślimakom do rozsypywania w ogrodzie – mączki lub granulaty. Barierę może stanowić też… cynamon!
Do metod mechanicznych zaliczamy również… zbieranie ślimaków i przenoszenie ich w inne miejsce, np. na pobliską łąkę. Uwaga – pamiętaj, że ślimaki winniczki są pod częściową ochroną i można zbierać je tylko pod określonymi warunkami. Przepisy w tej kwestii zmieniają się co jakiś czas, dlatego sprawdź, jakie rozporządzenia obowiązują obecnie w Twojej części kraju.
Do mechaniczno-chemicznych sposobów walki ze ślimakami zalicza się też pułapki, jak piwne lub miodowe, do której wpadają ślimaki zwabione zapachem, a następnie toną.
Biologiczne metody walki z winniczkami i ferajną
Wiedząc, jakich roślin nie lubią ślimaki, będziesz w stanie zniechęcić je do zjadania Twoich kwiatów lub warzyw. Jakich gatunków zatem unikają skorupiaste (i nie tylko) mięczaki? Jest ich naprawdę wiele. Na długiej liście znajdziesz m.in. bylicę piołun, cebulę, czosnek, gorczycę, krwawnik, majeranek, rumianek, szałwię czy tymianek. Oczywiście możesz też po prostu zrezygnować z uprawy roślin, które ślimaki sobie upodobały, do których należą np. poziomki, maliny, truskawki, dalie, cynie czy nasturcje.
Środki chemiczne na ślimaki
Każdy ogrodnik przed zastosowaniem środków chemiczny do zwalczania ślimaków powinien wypróbować te wyżej opisane. Trucizny nie tylko zabijają ślimaki, ale też zaburzają cały ekosystem. Trucizna wykorzystana do uśmiercenia ślimaków dostaje się do organizmów owadów, jeżów i licznych ptaków polujących na te stworzenia. Co więcej, chemiczne środki zwalczania ślimaków mogą być bardzo niebezpieczne dla roślin ogrodowych, a nawet ludzi.
Znasz już wiele skutecznych sposobów radzenia sobie ze ślimakami w ogrodzie. Wcale nie muszą być to metody drastyczne! Pamiętaj też, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego regularnie sprzątaj organiczne resztki (jak zgniłe owoce), które mogą zwabić do siebie tych niestrudzonych reducentów. Zadbaj też o to, by Twój ogród odwiedzały jeże i jak najwięcej gatunków ptaków. Bioróżnorodność to podstawa!
– Artykuł Sponsorowany