Rozwód to instytucja szczegółowo uregulowana w polskim prawie. Przepisy precyzują, kiedy i na jakich zasadach można go otrzymać, wskazują również uprawnienia i obowiązki obojga małżonków. Kiedy więc można ubiegać się o rozwód i jak to zrobić?
Warunki niezbędne do orzeczenia rozwodu
Aby dostać rozwód, nie wystarczy złożenie pozwu i stawienie się na rozprawie, nawet jeśli obie strony wyrażą chęć rozstania. Sąd musi upewnić się, że doszło do rozkładu pożycia małżeńskiego w sposób:
- trwały – nie ma możliwości naprawy relacji,
- zupełny – wszystkie więzi łączące małżonków (duchowa, fizyczna i gospodarcza) zostały zerwane.
Prawo chroni instytucję małżeństwa, dlatego sąd musi wiedzieć, że nie ma już możliwości odbudowania związku. Nie bez znaczenia jest tutaj czas, choć przepisy nie stanowią, po ilu tygodniach od rozstania można złożyć pozew. Dobry adwokat od spraw rozwodowych w Gdańsku doradza jednak, aby ubiegać się o rozwód dopiero po upływie około 3 miesięcy. Jest to czas, którego zdaniem sądów potrzeba na ewentualne odbudowanie więzi. Strony mogą wykazać, że starały się naprawić relację (na przykład poprzez uczęszczanie na terapię), ale ich działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Kiedy sąd nie może orzec rozwodu?
W niektórych sytuacjach orzeczenie przez sąd rozwodu nie jest możliwe, nawet jeśli występują ku temu przesłanki. Wyjątek ten dotyczy spraw, w których mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci lub gdy rozwód pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Dobrym przykładem jest choroba małżonka, które uniemożliwia mu samodzielne funkcjonowanie. Najczęściej jednak przeszkodą w orzeczeniu rozwodu jest dobro małoletnich dzieci. Należy więc zapoznać je ze specyfiką problemu, jakim jest rozstanie rodziców. Adwokaci z kancelarii Haber&Haber wspierają klientów na każdym etapie sprawy, również w zakresie przygotowania do rozwodu. Warto skorzystać z pomocy nie tylko w przypadku wątpliwości, ale przede wszystkim po to, aby w trakcie procesu nic nas nie zaskoczyło.
Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie warunki trzeba spełnić?
Szczególnym rodzajem rozwodu jest rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka. W tym przypadku poza ogólnymi przesłankami, które muszą zaistnieć, należy wykazać, że druga osoba ponosi pełną winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Praktyka pokazuje, że tego typu sprawy są niezwykle złożone i trudne, ponieważ prawo nie wprowadza pojęcia stopniowania winy. Oznacza to, że jeden z małżonków może, w opinii sądu, ponosić 90% winy, drugi natomiast wyłącznie 10%, a już stanowi to przesłankę do uznania obu stron winnych rozpadu związku. Rozwód z orzeczeniem o winie trwa więc znacznie dłużej, a dodatkowo nie wpływa na podział majątku. Ma natomiast znaczenie w kontekście ubiegania się o alimenty od byłego małżonka. Chcąc uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, trzeba przygotować się na długą batalię w sądzie, a także nieprzyjemne dla obu stron przesłuchania i dowody. Warto więc uprzednio skonsultować się z adwokatem, który zapozna się ze specyfiką sprawy i przedstawi, jak krok po kroku będzie wyglądała procedura rozwodowa.
– Artykuł sponsorowany